Sanatta temsil bağlamında sosyokültürel etkiler üzerinden beden okumaları
Evaluation of body phenomenon in terms of sociocultural impacts in the context of art representation
  1. Tez No: 633050
  2. Yazar: ALİCAN KASİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ŞENİZ AKSOY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmada, sanatta temsil bağlamında, tarihsel süreç içerisinde sanatta bir ifade aracı olarak var olmuş ve değişen sosyal ve kültürel koşullar doğrultusunda varlığını günümüze kadar sürdüren beden kavramı incelenmiştir. Değişen toplumsal yapılarla beraber sanat alanında farklı biçim ve anlayışlarla varlığını gösteren beden kavramı, yakın tarihsel süreç içerisinde ele alınmış ve bu süreçte toplumsal değişimlerle beraber sanata olan yansımaları incelenmiştir. İçinde bulunduğu dönemin anlatılarına göre şekillenip bir ifade aracı haline geldiği görülen beden kavramının, anlatılar değişse de sürekli varlığını sürdürdüğü görülmektedir. Belli dönemlerde tuval yüzeyinde figür olarak kendini gösteren beden olgusu bazı dönemlerde radikal değişimlere uğrayıp çeşitli gösterilerle canlı bir biçimde sanata dahil edilerek bir ifade aracı olmuştur. Yapılan araştırma neticesinde Sanatın Tarihsel süreci içerisinde varlığını sürdüren beden kavramının, içinde bulunduğu toplumsal yapının sosyal ve kültürel izlerini taşıdığı ve bu izler doğrultusunda etkin bir ifade aracı haline gelip temsil gücü kazandığını söylemek mümkündür. Çalışmanın uygulama kısmında, kuramsal çerçevede sunulan örnek ve bilgilerle uyumluluk içerisinde olan yapıtlar elde edilmiş ve yapıtlara getirilen açıklamalarla konuyu bütünlüğe kavuşturmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in the context of representation of art, it is aimed to examine the concept of the body which has existed in the historical process as a means of expression in art and which maintains its existence in line with changing social and cultural conditions.The concept of the body, which shows its existence with different forms and understandings in the field of art along with the changing social structures, has been handled in the recent historical process and its reflections on art have been examined along with the social changes in this process. The body, which has been shaped according to the narratives of the period which it is in and has become a means of expression, continues to exist even though its narratives change. The body phenomenon, which manifests itself as a figure on the canvas surface in certain periods, has undergone radical changes in some periods and became a means of expression by being vividly incorporated into art with various demonstrations. As a result of the research done, it is possible to say that the concept of the body, which exists in the Historical process of Art, carries the social and cultural traces of the social structure in which it exists, and it is also possible to say that this concept has become an effective means of expression in line with these traces. In the practice part of the study, the examples and information presented in the theoretical framework showed harmony with works, and it was aimed to integrate the subject with the explanations about the works.