Bulgaristan Türklerinin halk inanışları: Şumnu ve çevresi
Folk beliefs among Turks living in Bulgaria: The city of Shumen and surrounding
  1. Tez No: 633073
  2. Yazar: YAĞMUR ALKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA UÇKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Halk inanışları, her toplumun kendine özgü dünya görüşünde ürettiği, yaşattığı ve aktardığı, çeşitli kaynaklardan beslenerek gelişen, çağın şartlarına uyum sağlayarak varlığını sürdürebilen, hem bir toplumun eski inanç sisteminden aktarılmış hem de yeni din ve yaşam tarzında doğmuş inanmalardır. Bilimin olmadığı dönemlerde ilkel topluluklar karşılaştıkları olayları açıklamak için halk inanışlarını oluşturmuştur. Günümüzde bilime rağmen devam eden halk inanışları ise kişinin inanma ihtiyacını karşılamaktadır. Bunun yanı sıra bilimin açıklayamadığı var oluş, ölümden sonraki hayat gibi birçok bilinmezlik üzerinden halk inanışları yaşamaya devam etmektedir. Tez çalışmamızda, Bulgaristan Türklerinin halk kültürünün önemli bir parçası olan halk inanışlarının, eski Türk inanç sistemleri, Anadolu sahası, Türk dünyası ve Bulgaristan'daki diğer topluluklarla bağını tespit ederek, bu inanışların tarihi süreçte yaşanılan asimilasyon, göç gibi durumlar karşısında ayakta kalmalarını ve yaşadıkları değişimleri kayıt altına alarak benzer çalışmalara katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Folk beliefs are convictions that each society constructs in accordance with its own unique worldview. While they are improved as they get nurtured by various sources, folk beliefs are kept alive and transferred. They live on by becoming adapted to the conditions of time. Folk beliefs continue to exist, even after a certain religious system in a society ceases to exist, they reemerge within the context of the new religion and its social practices. Primitive people, in the times when there was no science, created folk beliefs in order to explain the events they encountered. In our modern day, ongoing folk beliefs, despite scientific knowledge, meet a person's need to believe. In addition to this, folk beliefs continue to live in the minds of people who face several unknowns that science can not explain, such as the existence and life after death. In our thesis, it is worked on determining the connections between the folk beliefs of the Turks in Bulgaria, and the old Turkish belief systems, the Anatolian lands, the Turkic world and other communities in Bulgaria. By doing so, it is aimed at making a record of these beliefs which have been an important part of the folk culture of the Turks in Bulgaria. The survival as well as the changes that the folk beliefs of the Turks in Bulgaria have gone through during the historical process in the face of situations such as assimilation and immigration are being addressed. A part of the purpose of this thesis is to be able to contribute to similar studies.