Muhasebe hata ve hilelerinin meslek ahlakı çerçevesinde değerlendirilmesi: Adana ilinde muhasebe meslek mensupları üzerine bir araştırma
Evaluation of accounting errors and frauds in professional ethics framework: A research on accounting professionals in Adana
  1. Tez No: 633109
  2. Yazar: HÜSEYİN GEÇİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY TUAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Muhasebe meslek mensupları, karar alıcılara ihtiyaç duydukları finansal nitelikteki bilgileri sağlarken, toplum çıkarlarını gözeterek hareket etmek durumundadırlar. Ayrıca, muhasebe meslek mensuplarından mesleğin yürütülebilmesinde istenilen bilgi ve tecrübe kadar etik davranışlarda bulunmaları da beklenmektedir. Yanıltıcı finansal raporlamaların neden olacağı olası olumsuzlukları engelleyebilmek ve bu sayede sermaye piyasalarının etkin işleyişini koruyabilmek için muhasebe meslek mensuplarının finansal raporlamada yanlışlıklara yol açan hata ve hile konusundaki tutum ve davranışlarının tespit edilmesi ve bu davranışların meslek ahlakı çerçevesinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çerçevede çalışmanın amacı, muhasebe meslek mensuplarının finansal raporlamada yanlışlıklara yol açan hata ve hile konusundaki tutum ve davranışlarının meslek ahlakı çerçevesinde değerlendirilmesini yapmak ve konuya ilişkin gösterilen mesleki algıların muhasebe meslek mensuplarının demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğini tespit etmektir. Araştırma verileri, Adana ilinde faaliyet gösteren 331 muhasebe meslek mensuplarından anket yöntemiyle toplanmıştır. Araştırmanın bulguları, muhasebe meslek mensuplarının muhasebede hata-hile ve meslek ahlakı ile ilgili yargılara katılım düzeylerinin demografik özelliklerden etkilendiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Professional accountants are obliged to act in the interests of the society while providing financial information to decision makers. In addition, professional accountants are expected to behave ethically as well as the knowledge and experience required in the conduct of the profession. In order to prevent possible negativities caused by misleading financial reporting and thus to protect the effective functioning of capital markets, the attitudes and behaviors of professional accountants about errors and frauds that lead to inaccuracies in financial reporting should be determined and evaluated within the framework of professional ethics. In this context, the purpose of the study is to evaluate the attitudes and behaviors of professional accountants, which lead to inaccuracies in financial reporting, within the framework of professional ethics and to determine whether the professional perceptions shown on the subject differ according to the demographic characteristics of professional accountants. The research data were collected through a survey method from 331 professional accountants operating in Adana. The findings of the research indicate that the level of participation of professional accountants in judgments related to error-fraud and professional ethics in accounting is affected by demographic characteristics.