دقّة الأسلوب القرآني في اختيار المفردة
Kur'an-Kerim'in kelime seçimindeki dikkatli üslubu - The accurracy of the Qur'anic wording
  1. Tez No: 633125
  2. Yazar: ABDELGHANI LEKIRED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tezin konusu özetle; Kur'ân'ı Kerîm sözcükleriyle ilgili herhangi bir meseleye değinilmesi hakkındadır. Tezde kullanılan araştırma metodlar ise, betimsel (vasfî) metod, analitik (tahlîlî) metod ve buna ek olarak da tatbik alanında istikrâî metottur. Bunu yapmamın sebebi ise lugatın eşsiz yönlerinden bir yönü öne çıkarmak ve Kur'ân'ın eşsiz üslubuna dikkat çekmektir. Bu eşsiz uslub öyle bir üslundur ki hiç bir zaman Kur'ân'dan soyutlanmamış ve her zaman Kur'ân'da bulunmuştur. Bu tez Kur'ân'ın ana tuğlası olan ve özenle seçilen Kur'ân müfredatlarını (Kur'ân sözcüklerini) en ince ayrıntılarına değinerek ele almaktadır. Yine bu müfredatların özelliklerini, kusursuz olma vecihlerini, nutkedilişi ile manası arasındaki ince bağı ve diğer müfredatlardan tam bir şekilde bağımsız oluşunu ele almaktadır. İşte bu gibi hususlar Kur'ân'ın eşsiz lugavî uslübunun vecihlerini önemli yapan hususlardır. Bu uslüp Kur'ân'ın tümünde mevcuttur. Bir cümlesinde bile soyutlanmamıştır. Bu durum fesâhet ve belâğatta zirve noktalara ulaşan Arap'ları aciz bırakmıştır. Şöyle ki günümüze kadar bu üslüba benzer ne bir sure ne de başka bir şey getirememişlerdir. Bundan dolayı bu üslübun bir hünerlik, ustalık, güzellik ve itkân noktasında kâmil bir uslüp olduğunu ikrâr etmişlerdir. Yine bu tez, bazı müfredatların kullanılmasındaki sırrın beyânı, manaları bir birine yakın olan bazı müfredatlar arasındaki ince farkları, müfredatların seçiminde Kur'ân'î uslübun hassasiyeti ve bunların barındırdığı ince mana ve delaletleri de ele almaktadır. Bu müfredatlar genel itibariyle çıkarılan istinbatların manaları ve tesirlerine ulaşmaya sevk eder. Hatta bazen, yanlış bilgilerin ve garip anlayışların düzeltmesine de sevkeder.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is related to the vocabulary of the Noble Qur'an. It is based on the descriptive and the analytical approach, in addition to the inductive approach in the practical side. It aims to highlight an aspect of the linguistic miracle, which is represented in the wonderful Qur'anic style; which does not depart from it or deviate at all, but it is a constant feature of the Qur'an. This research is concerned with examining the basic building brick of the Qur'an - the Qur'anic word - by studying and researching it from the perspective of being carefully selected. And also highlighting its characteristics and accuracy, showing the perfect harmony of its significance with its sound, which confirms that it is completely unique in comparison with other vocabulary. This makes it an important aspect of the linguistic miracle of the Qur'an, which is throughout the Qur'an not failing even in a single position. And this is what the Arabs were incapable of, despite their fluency and eloquence; as no one has been able to bring a similar surah (chapter) up to this day, to make them witness and acknowledge its ingenuity and beauty, its mastery and its perfection. The research also reveals the secret of some Qur'anic word-selections, and proves the existence of nuances between words that are closely related in meaning. Thus, it concluded the accuracy of the Qur'anic wording, the significance and precise meanings it carries, which leads to new and authentic interpretations and deductions, sometimes even to correction of false information and wrong concepts. دقّة األسلوب القرآين يف اختيار املفردة سالة يف ص موضوع الر يتلخ د ُمِ ض ملسألة متعل قة مبفردات القرآن الكرمي. وقد اعت عر الت طبيقي بغية حليلي ابإلضافة إىل املنهج االستقرائي يف اجلانب الت على املنهج الوصفي واملنهج الت الوصول إىل إبراز جانب من جوانب ل يف األسلوب القرآين البديع، الذي اإلعجاز الل غوي، واملتمث ص هذا البحث ابتة يف القرآن. وقد اخت مة الث د عنه ومل يش ذ مطلقا، بلكان هو الس ِ مل حي بتناول ة للقرآن الل بنة األساسي - ة ً املفردة القرآني - بعناية فائقة. ا خمتارة كوِنِ ِ ة دراسة والبحث يف جزئي ابل وإب ام لداللتها مع جرسها، ما ناسق الت تها، وإظهار الت زاهتا وخصائصها وأوجه دق راز ممي يؤ كدكوِنا ا من أوجه اإلعجاز الل غوي د مقابل مفردات أخرى، وهذا ما جيعلها وجها مهم فر دة متام الت متفر للقرآن. وهي يف مجيع القرآن؛ ال تتخل ف عنه ولو يف موضع واحد؛ وهذا مم عجز العرب رغم ا أ ما بلغوه من الفصاحة والبالغة، فلم يستطع أحد من لدِنم إىل يومنا؛ أن أييت بسورة من مثله، ون له ابلرباعة واجلمال واإلتقان والكمال. وجعلهم يشهدون ويقر ة، وإثبات الفروق اختيار بعض املفردات القرآني كما عمل البحث علىكشف سر دقيقة بني املفردات امل ن ال ة األسلوب القرآين يف اختيار املفردة، وأ تقاربة يف املعىن. وخلص إىل دق سم ابجلدة ما حتمله من مدلوالت ومعاين دقيقة، يقود إىل الوصول لتفاسري ومعاين واستنباطات تت ة. واألصالة، بل وتقود أحياان إىل تصحيح معلومات خاطئة وتقومي مفاهيم معو