Kırsal kalkınmada sakin şehir modeli yaklaşımı; Orhaneli - Bursa örneği
Citta slow approach as a rural development model; Example of Bursa, Orhaneli
- Tez No: 633164
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sakin Şehir Hareketi, kısa bir süre içinde alternatif bir şehir ve yaşam modeli olarak 30 ülkede 252 üyeye ulaşarak kendini tüm dünyaya kabul ettirmiştir. Gördüğü ilgi ve yayılma eğiliminden dolayı farklı alanların uzmanlarınca değişik açılardan ele alınmıştır. En önemli hedefi yerel toplumun ve ziyaretçilerinin yaşam kalitesini yükseltmek olan sakin şehirlerin sayısı her geçen gün artmış ve artık Sakin Şehir Hareketi uluslararası bir ağ haline gelmiştir. Türkiye'de Sakin Şehir Hareketi kriterlerine uygun veya uygun hale getirilmesi kolaylıkla sağlanabilecek olan şehirler tespit edilerek, bu yaklaşımın uygulanmasıyla, sayısız tarihi ve kültürel zenginliğine sahip şehirlerimizin kapıları tüm dünyaya aralanabilecektir. Bu çalışmada, Türkiye'deki sakin şehirler ele alınmış olup, Sakin Şehirler Hareketine üye olmayı düşünen diğer şehirlere yol gösterici olması amacıyla, sakin şehir olma kriterlerinin gerçekleştirilmesi sürecinde ve sonrasında karşılaşılması olası konular tüm yönleriyle incelenip ortaya konulmuştur. Sakin Şehir Hareketi ile yola çıkarak sürdürülebilir“Kırsal Kalkınma Modeli”yaklaşımında bulunulduğunda; kırdan kente göçün önüne geçilebileceği ve hatta metropolden kırsala geri dönüşlerin yaşanabileceği Orhaneli ilçesi örnek alınarak araştırılmıştır. Çalışma sonucunda kırsalda yaşam kalitesinde artış olacağı ve sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın gerçekleşebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Cittaslow movement arose in Italy as a reaction to crowded and standardized urbanization in 1999. The movement spread around the world shows up as an alternative city and life model in a short period. Cittaslow Movement has now reached 252 members in 30 countries and became an international network. In Turkey, cities that meet the criteria of Cittaslow Movement or who can easily meet these criterias should be identified. The adoption of this approach will open the gates of our cities with numerous historical and cultural values to the whole world. In this study, cittaslows in Turkey are examined and some possible obstacles to encounter while pursuing a cittaslow membership were listed as a guide. When a sustainable“Rural Development Model”approach is made by starting with the Slow City Movement; internal migration form rural areas can be prevented and urban to rural internal migrations can be experienced by taking the Orhaneli district as an example. As a result of the study, it is predicted that there will be an increase in the quality of life in rural areas and sustainable economic development can be realized.