Trafik kazası oluşumu etkenlerinden yararlanarak makine öğrenme yöntemleri ile kaza şiddeti tahmini
Estimation of accidental violence by using machine learning methods using the traffic accident
  1. Tez No: 633163
  2. Yazar: MEHMET AYHAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Trafik kazaları genellikle ulaşımın temel unsurları olan insan, taşıt, karayolu ve çevre koşulları sonucunda ortaya çıkan ve maddi hasar, yaralanma, ölüm gibi sonuçlara sebebiyet veren olayların bütünüdür. Trafik kazalarını etkileyen birçok faktör sayılsa da ülkemizde genelde ilk akla gelen etken sürücü hataları olarak göze çarpmaktadır. Bir trafik kazası oluştuğunda öncelikle raporlar tutulur ve sürücülere hatalar paylaştırılır. Çünkü kaza raporunu tutan görevlilerin yolun geometrisi vb. konularda bilgisi yoktur. Oysaki sürücü hatalarının yanında; hava koşulları, yolun geometrik özellikleri gibi birçok faktör trafik kazalarının oluşmasında önemli etkenlerdendir. Yapılan çalışmada Yeni Zelanda Ulaştırma Ajansından alınan; yolların eğimi, şerit sayısı, aydınlığı, kuru veya ıslaklığı, olabilecek hız sınırı, yollarda bulunan yaya, bisikletli ve ağaç gibi bilgilerin bulunduğu veri seti kullanılarak yollarda oluşan kazaların ciddi veya basit hasarlı oluşu tahmin edilmiştir. Tahminleme işlemi makine öğrenme algoritmalarından K en yakın komşu, Destek Vektör Makinaları ve Karar Ağaçları kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen performans değerlerinin yüksek oluşu, bu tür yöntemlerin olası trafik kazalarının önlenmesi çalışmalarında yardımcı olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Traffic accidents are total of the incidents which are generated from the basic elements of traffic that are human, vehicle, environmental aspect and cause financialloss, wounding, death. Although there are many factors which affect the accidents, in our country the first thing coming to mind is driver failure. When an accident happens firstly a report is kept and the fault is allocated to drivers .Because the attendants are not aware of the subjects like geometry of roads.Besides driver failure, there are many different factors such as dimate, geometric properties of road which cause traffic accidents. It is estimated by the information of abliquity,moistness, dryness of the road taken from New Zeland Transport Agency, whether the accidents are serious or ordinary. Estimation process is made by using K near neighbour, support vector machine and decission tree from machine learning algorithms.The high levels of performance valve shows that this kind of methods can help traffic accidents. of probable