Karabağ Hanlığı: 1747-1828
Karabakh Khanate: 1747-1828
  1. Tez No: 633191
  2. Yazar: GANIMATLI ELSEVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KONURALP ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, Karabağ Hanlığının 1747 yılından başlayarak, 1828 yılı da dahil olmak üzere geçen dönemdeki Karabağın antik ve ortaçağ dönemlerinde etnik ve politik tarihi, Karabağ Hanlığının siyasi tarihi, üretim hayatı, tarım münasibetleri, vergi ve mükellefiyetleri, sanatkarlık, ticaret ve şehirde sosyal münasibetleri, İdari-Arazi yapısı, devlet idareciliği ve askeri ve savunma işinin organizasyonu konuları incelenmektedir. Bu açıdan bakıldığında 81 yıl zaman dilimi söz konusu olmaktadır. Çalışmaya konu olan dönemin kapsamına giren devlet ve topluluk ise Azerbaycan toprakları ve Azerbaycan devleti ve Azerbaycan topraklarının Karabağ bölgesinde yaşamış olan Azerbaycan Türkleri ve diğer gayrı Türk ve Müslüman topluluklardır. Karabağ Hanlığı 1747 yılından kurulmasından başlayarak 1828 yılında Rusya İmparatorluğu tarafından bir hanlık gibi varlığına son verildiği ana kadar verilmiş olan bu tezim de bölümler de kendileri içerisinde alt başlıklara ayrılıyor ki, bu alt başlıklarda bölüm başlıkların anlamlarını açıyor ve ayrıntılı ve dolgun bilgilere yer veriliyor.
Özet (Çeviri)
In this Article written as a master's dissertation thow history of Garabagh Khanate beginning fron 1747 to 1828, the ethnic ans political history of Garabagh in the Ancient and history of Medieval periods, manufacturing life, agricultural relations, tax an duties, administrative territorial structure, state managing, crafts, trade, public relations in the city, military and defense issues are the main points of searching. In this regard, there is a 81-year history period. In the period surrounding the reserch the surrounded state and community are Azerbajani Turkes, Azerbaijan lands, Azerbaijan state, muslim and non-muslim communities living in the Garabag territory of Azerbaijan. The existance of Garabag khanate from the 1747 until 1828 year that occupied by Russian Empire, the chapters in this Article are also divided into subtitles that also explains the titles of the chapters in itself and provide more details.