Osmanlı-Rusya rekabetinde Gürcü krallık ve prenslikleri 1768-1815
Georgian kingdoms and principalities in the Ottoman-Russian competition 1768-1815
- Tez No: 732502
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
XVIII. yüzyılında Rusya İmparatorluğu, yeni ticari yollar ve pazarlar keşfetmek için Kafkasya Bölgesindeki mücadelelere katıldı. Kafkaslarda güç sahibi olan Osmanlı Devleti ve İran, nüfuz bölgelerinde yabanci gücün ortaya çıkmasını olumsuz karşıladılar ve yeni güçlü rakip ile mücadele ettiler. Fakat Rusya İmparatorluğu yerli halkların bir kısmı kendi tarafına çekmeyi başardı ve onların yardımıyla Türkler ve İranlılara karşı başarılı bir mücadele yürüttü. 1768-1774 Osmanlı-Rus savaşı sırasında Kafkasya siyasetine katılan Rusya İmparatorluğu Kartli-Kaheti Krallığı ile Georgevsk Antlaşmasını imzalamasından sonra Kafkasya'da nüfuzunun artmasını amaçladı. Rusya Hükümeti uygun siyasî durumu kullanarak önce Doğu Gürcistan'ı sonra tüm Gürcü Devlet ve Prenslikleri ilhak edip, bölgede kalıcı hale gelebilmesi için Osmanlı Devleti ile İran'ı Kafkasya'dan atmak için faaliyetlere başladı. Bu tez Gürcüce, Türkçe ve Rusça kaynakları kullanarak Rusya İmparatorluğu'nun Kafkasya'ya gelişini, Osmanlı Devleti ve İran ile bölgede siyasî ve askerî otorite için mücadelesini ve bu mücadele içinde üç büyük devlet tarafından gerçekleşen siyaseti göstermeyi amaçladı.
Özet (Çeviri)
In the 18th century, the Russian Empire became involved in the struggle for the Caucasus region to explore new trade routes and markets. The influential Ottoman and Iranian influences in the Caucasus met with the appearance of a foreign power and tried to resist a strong adversary. But the Russian Empire was able to take the local peoples to its side and with their help fought the Turks and the Iranians. The Russian Empire became involved in Caucasian politics during the Russo-Ottoman War of 1768–1774 and after the signing of the Georgievsky Treaty with the Kingdom of Kartli-Kakheti, aimed to increase its influence in the Caucasus. The Russian government took advantage of the favorable political situation and first joined Eastern Georgia and then all the Georgian kingdoms and principalities. They began to take measures to expel the Ottomans and Iran from the region forever. Our Doctoral topic aims to show you the Russian Empire entering the Caucasus based on Georgian, Turkish, and Russian sources as well as the struggle to maintain influence in the Ottoman and Iranian regions and the policies pursued by these three superpowers in the face of this competition.