Öğretmen algılarına göre okul müdürlerinin kullandıkları güç kaynakları ile öğretmen özerkliği arasındaki ilişki
The relationship between the sources of authority used by school principals and teacher autonomy according to the perceptions of teachers
- Tez No: 633197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma kapsamında öğretmen algılarına göre okul müdürlerinin kullandıkları güç kaynakları ile öğretmen özerkliği arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma evrenini 2019-2020 eğitim-öğretim yılı Kilis ilindeki tüm okullarda görev yapan 2419 öğretmen oluşturmaktadır. Evrenin tamamına ulaşılmak hedeflendiği için örneklem seçme yoluna gidilmemiş ve toplamda 616 öğretmenden veri toplanmıştır. Araştırmanın veri toplama aracı olarak;“Öğretmen Özerkliği Ölçeği”ve“Güç Türleri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS programında, aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), pearson korelasyon katsayısı, basit regresyon ve çoklu regresyon analizleri aracılığı ile yapılmıştır.En yüksek ortalama bağlılık gücü boyutuna aittir. Araştırmanın diğer sonuçlarına göre öğretmenlerin özerklik algılarının yüksek düzeyde olduğu gözlemlenmiştir. En yüksek ortalama öğretme süreci özerkliği alt boyutuna aittir. Öğretmenlerin algılarına göre özerklik düzeyleri cinsiyet, medeni durum, branş, görev yapılan öğretim kademesi değişkenleri açısından anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Öğretmen algılarına göre okul müdürlerinin kullandıkları güç kaynakları ile öğretmen özerkliği arasında orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Aynı zamanda yapılan regresyon analizi sonuçları doğrultusunda öğretmen algılarına göre okul müdürlerinin kullandıkları güç kaynaklarının öğretmen özerkliğinin anlamlı bir yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship between the sources of authority used by school principals and teacher autonomy according to the perceptions of teachers.The study was carried out by using a relational screening model. The research population consists of2419 teachers employed in all public schools in Kilis province during the 2019-2020 academic year. Since the goal was to reach the entire research population, a sample group was not selected and data was collected from a total of 616 teachers.“Teacher Autonomy Scale”and“Power Types Scale”were used as the data collection tools of this study. The analysis of the data was implemented on SPSS program through the application of arithmetic mean, standard deviation, independent samples t-test, one way variance analysis (ANOVA), Pearson correlation coefficient, simple regression and multiple regression analysis. It is in the highest average bond strength dimension. According to the perceptions of teachers, it was determined that the power sources used by school principals create a significant difference in terms of education level and gender.According to other conclusions of the study, it was observed that perceptions of teachers on autonomy were at a high level. The highest average is for the sub-dimension of autonomy during teaching process. According to the perceptions of teachers, it has been determined that the autonomy levels differ significantly based on the variables of gender, marital status, teaching branch and teaching level. There is a moderate positive and meaningful relation between the sources of authority used by school principals and teacher autonomy according to the perceptions of teachers. At the same time, according to the results of the regression analysis, it was determined that the sources of authority used by school principals are a significant precursor of teacher autonomy according to the perceptions of teachers.