Okul müdürlerinin kullandıkları güç kaynakları ile mizah tarzları arasındaki ilişkinin öğretmen algılarına göre incelenmesi
The relationship between the power sourches used by school principals and their humor styles according the teacher's opinion
- Tez No: 741215
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN RECEPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Ankara ili merkez ilçelerinde görev yapan öğretmenlerin algılarına göre okul müdürlerinin kullandıkları güç kaynakları ile mizah tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada ilişkisel tarama modelinde betimsel araştırma yapılmıştır. Araştırmaya 309 öğretmen katılmıştır. Araştırmanın verilerini toplamak için kullanılan ankette, Kişisel Bilgi Formu, Güç Tipi Ölçeği, Mizah Davranışları Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24.0 sürümü kullanılmıştır. Normallik analizi testinde çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) değerlerine göre dağılımın normal olduğu belirlenmiştir. Alt problemlerin çözümlenmesi için, ortalama (X̅), frekans (f), standart sapma (Ss), yüzde (%), bağımsız örneklem grupları için T-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson momentler çarpım korelasyon katsayısı (r) ve regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the power sources used by school principals and their humor styles according to the perceptions of teachers working in the central districts of Ankara in the 2021-2022 academic year. In the research, descriptive research was conducted in the relational survey model. 309 teachers participated in the research. Personal Information Form, Power Type Scale, Humor Behaviors Scale were used in the questionnaire used to collect the data of the research. SPSS version 24.0 was used in the analysis of the data. In the normality analysis test, it was determined that the distribution was normal according to the skewness and kurtosis values. For the resolution of sub-problems, mean (X̅), frequency (f), standard deviation (Ss), percent (%), T-test for independent sample groups, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson product-moment correlation coefficient (r) and regression analysis was performed.