Kadastro faaliyetleri kapsamında lisanslı harita kadastro mühendislik bürolarının rolü
The role of licensed survey and cadastre engineering offices within the scope of cadastral activities
  1. Tez No: 633216
  2. Yazar: BURAK BALÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ülkemizde kadastro çalışmaları, içinde bulunduğu döneme ait mevzuatlar ve tekniklerle Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından Kurumun kendi imkân ve kabiliyetleri yapılagelmiştir. Kadastro çalışmalarına, 2005 yılında Kadastro Kanunu'nda yapılan değişiklikle özel sektörün katılımını sağlanmış, bu değişiklik öncesi yılda ortalama 350 birimin kadastrosunu yapılırken değişiklik sonrası özel sektörden de hizmet almak suretiyle yıllık ortalama 1250 birimde kadastro çalışması yapılabilmiştir. Bilirkişi bulunamama vb. özel sorunlar sebebiyle kadastrosu yapılamayan birimler haricinde yurt genelinde %99'un üzerinde tamamlanmıştır. 2005 yılında yürürlüğe giren 5368 sayılı“Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Hakkında Kanun”ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün bir diğer görevi olan kadastro teknik hizmetlerinden tescile tabi olmayan işlemlerin yapım ve kontrolü, tescile tabi olan işlemlerin yapım sorumluluğu işi lisanslı bürolara devredilmiştir. 5368 sayılı kanunun temel amacı; TKGM bünyesindeki birimleri işleri yapan değil yaptıran denetleyen bir kuruma dönüştürmektir. Bu tez kapsamında lisanslı büro modeli, Türkiye kadastrosundaki oynadıkları rol, yaptıkları işlem türleri açıklanmış ve lisanslı büro modeli SWOT analizi ile irdelenmiştir. Bu hususta likert ölçeği kullanılarak harita ve kadastro sektöründe kamuda çalışanlara, lisanslı mühendislere ve SHKM olarak çalışan kişilere yöneltilmek üzere 20 ifade belirlenmiştir. 20 ifade katılımcılara yapılandırılmış anket şeklinde yöneltilmiştir. Harita ve kadastro sektöründe çalışan 26 kamu çalışanından 26 lisanslı mühendisten ve 25 SHKM'den ankete cevap alınmıştır. Katılımcıların ankete verdikleri cevaplara istinaden SWOT analizi yapılarak lisanslı büro modelinin SWOT matrisi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The cadastral studies in our country have been carried out by the General Directorate of Land Registry and Cadastre with the regulations and techniques of the current period through the Institution's own feasibilities and capabilities. The participation of the private sector in the cadastral works was achieved with the amendment made in the Cadastral Law in 2005. While the cadastral studies of an average of 350 units were carried out per year before this amendment, cadastral studies began to be carried out in an average of 1250 units annually by means of service procurement from the private sector following the amendment process. Except for the units whose cadastral studies cannot be performed due to special problems such as inability to find an expertise, over 99% of the studies have been completed in the country. The execution and control of the transactions that are not subject to registration, and the responsibility for the execution of the transactions subject to registration, which are among other duties of the General Directorate of Land Registry and Cadastre, have been transferred to licensed offices with“the Law on Licensed Survey and Cadastre Engineers Offices No. 5368”which was enacted in 2005. The main purpose of the Law No. 5368 is to transform the units within the body of TKGM into the institutions that supervise the works performed by other organs rather than performing all the works. The licensed office model, the role they play in Turkey's cadastral studies, the types of transactions they execute are explained and the licensed office model is analysed with SWOT analysis within the scope of this thesis. In this regard, 20 expressions were determined, using the Likert scale, to be addressed to the public employees, licensed engineers and people working as SHKM in the survey and cadastral sector. 20 statements were addressed to the participants in the form of a structured questionnaire. The questionnaire was answered by 26 public employees, 26 licensed engineers and 25 SHKM working in the survey and cadastral sector. Based on the responses of the participants, the SWOT matrix of the licensed office model was created by means of applying the SWOT analysis.