Flor katkılı zno, sno2, nio nanoparçacıkların süperkapasitör uygulamarı
Supercapacitor applications of fluorine doped zno, sno2, nio nanoparticles
  1. Tez No: 633215
  2. Yazar: EDA TUZCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında, süperkapasitörler için elektrot malzemesi olarak flor katkılı çinko oksit (ZnO), kalay oksit (SnO2) ve nikel oksit (NiO) nanoparçacıklarının çözelti yanma sentezi metodu ile üretilmiştir. Süperkapasitör elektrot oluşumu için, sentezlenen flor katkılı ZnO, SnO2 ve NiO nanoparçacıkları Nikel köpük üzerine sıvama yöntemi ile film şeklinde oluşturulmuştur. Elde edilen elektrotların kristal yapısı XRD, morfolojisi SEM ve elektrokimyasal özellikleri Elektrokimyasal Empedans Spektroskopisi (EIS) ve yüklenme/ boşalma eğrileri döngüsel voltametri (CV) ile tespit edilmiştir. Bu çalışmada, flor katkılı ZnO ve SnO2 nanoparçacıklı elektrotlar ZnO, SnO2 elektrotlardan daha yüksek kapasitans değeri gösterirken flor katkılı NiO kapasitans değerinin NiO elektrotun kapasitans değerinden daha düşük olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, fluorine doped zinc oxide (ZnO), tin oxide (SnO2) and nickel oxide (NiO) nanoparticles were produced by solution combustion synthesis method as an electrode material for supercapacitors. For the fabrication of the electrodes, the synthesized fluorine doped ZnO, SnO2 and NiO nanoparticles were coated on Nickel foam by the blading method in form of film. The crystal structure and morphology of the obtained electrodes were determined using XRD, SEM, respectively and their electrochemical properties Electrochemical Impedans Spectroscopy (EIS) and Charge / Discharge curves were obtained by Cyclic Voltammetry (CV). In this study, it was observed that fluorine doped ZnO and SnO2 nanoparticle electrodes showed higher capacitance values than those of ZnO and SnO2 electrodes, while capacitance value of fluorine doped NiO electrode was lower than that of NiO electrode.