Denizcilikte siber güvenlik: Türk gemi işletmecileri üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 633219
  2. Yazar: ONUR TOPAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilikte Emniyet, Güvenlik ve Çevre Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Denizcilikte, güvenlik en önemli unsurların başında gelmektedir. Denizcilik sektörünün her alanında teknolojinin payı oldukça yüksektir, bu durum paralel olarak yapılacak olan siber saldırılara karşı güvenlik önlemlerinin önemini göstermektedir. Güvenlik önlemleri alınmamış sistemlerde doğabilecek sonuçlar oldukça ağır maddi ve manevi hasarlara sebebiyet verir. Dolayısıyla siber saldırıları tanımak, olabilecek saldırılara karşı önlemlerin önceden alınması oldukça önem arz etmekte olup bu konuda en zayıf nokta ise insan faktörüdür. Eğitimli ve farkındalığı yüksek personel istihdamı alınabilecek en önemli önlemdir. Denizcilik sektörünün bu konuda yapacağı yatırımlar ile personel farkındalığının artırılması gerekmektedir. Bu çalışmada siber saldırı çeşitleri, gemi, şirket ve limanların bilgi alışveriş yöntemleri, gemilerde kullanılan siber saldırılara uğrayabilecek cihazların özellikleri incelenmiştir. Türk gemi işletmecilerindeki ilgili departman yetkilileriyle görüşmeler yapılmış ve durum analizleri tamamlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda şirketlerin ve dolayısıyla gemilerin siber güvenlik hususunda yeterince önlem almadığı gözlemlenmiş ve bu duruma yeterince kaynak ayrılmadığı tespit edilmiştir. Kaynak ayrılmaması, personel eğitiminde ve yazılım yetersizliğine sebebiyet vermekte olup siber güvenlik konusunda ciddi zafiyetlere yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Security is major important thing in maritime industry. Technology has big share at maritime and it is explain to us how is important technological security importance. If there are no any precautions for cyber attack, it will cause to serious financial and moral damage. To understand cybersecurity and make necessary precautions becomes more important. At this point researches said that, Human is weakest link at this network. Educated and awareness crew is the best precautions for prevent this attacks. Maritime sector should make investment to cyber security for impove awerness. At this study, cyber attack types, ship/port/companies network types, ship equipments specifications researched with details on security manners. Interview has been helded and analyzed with Turkish shipping companies. Analyses shows that, companies not get preventive measures for cyber security enougly and there are not enough fund for its. Inadequte fund causes less crew training and unqualified software. It's lead to low cyber security level.