Hilbert uzaylarında zayıf süzgeç yakınsaklık
Weak filter convergence in hilbert spaces
  1. Tez No: 633218
  2. Yazar: MAHMUT CAN BOZYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez 4 bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, fonksiyonel analiz ve topolojideki bazı kavramlar hatırlatılarak sonraki bölümlerde kullanılacak olan teoremlere yer verilmiştir. Daha sonra kompleks Hilbert uzayında şerit ve ağırlıklı zayıf yakınsaklık tanımları ve bazı teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, istatistiksel yakınsaklık, I -yakınsaklık ve I∗-yakınsaklık tanımları verilerek I ve I∗-yakınsaklık kavramları arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca I-limit noktaları ve I-değme noktalarına ilişkin bazı teoremler hatırlatılmıştır. Dördüncü bölümde, süzgeç, süzgeç yakınsaklık, ℱ-durağan ve ℱ-geçerlilik kavramları tanımlanmıştır. Ayrıca bu kavramların karakterizasyonları verilmiştir. Son olarak bir Hilbert uzayında verilen bir ℱ süzgecine göre bir dizi zayıf limite sahip ise dizinin elemanlarının norma göre hangi hızla sonsuz gittiği incelenmiş ve sonra Erdös-Ulam süzgeçleri, analitik P-süzgeçler ve Fσ-süzgeçler için benzer problem çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In chapter two, some concepts in functional analysis and topology have been recalled and then some theorems that will be used in next chapters have been given. Later on, the concepts of a plank in a complex Hilbert space and weighted weak convergence has been considered and some theorems have been recalled. In chapter three, the concepts of statistical convergence, I-convergence and I∗-convergence has been considered . Also, the relationship between I-convergence and I∗-convergence have been examined. Later on, some theorems related to the concepts of I-limit points and I-cluster points have been given. In chapter four, the concepts of filter, filter convergence, ℱ-stationary and ℱ-admissible have been considered. Also, the characterizations of these concepts have been given. Finally, in a Hilbert space we have examined the following question: if a sequence has a weak limit with respect to a given filter ℱ, how quick can the norms of the elements in the sequence tend to infinity? The problem has been considered especially for Erdös-Ulam filters, analytical P-filters and Fσ-filters.