Kindī, Fārābī ve Ġazzālī'de rūyā
Dreams in Kindī, Fārābī and Ġazzālī
  1. Tez No: 633236
  2. Yazar: YASEMİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde rūyānın mahiyeti, bilimlerin rūyāya bakışı, rūyā kavramının Antik Yunanda tarihsel gelişimi ve kutsal dinlerde rūyā kavramı ele alınmıştır. İkinci bölümde İslam felsefesinde rūyā kavramı Kindī, Fārābī ve Ġazzālī'nin fikirleri çerçevesinde incelenmiştir. Bu bölümde Üç filozofun rūyā kavramını dayandırdıkları felsefelerine ait düşünceleri ana hatlarıyla belirtilmiştir. Son bölümde ise Kindī, Fārābī and Ġazzālī'nin rūyā kavramları mukayese edilmiştir. Bu araştırmada fizik ve metafiziği ilgilendiren bir kavram olan rūyā kavramına İslam filozoflarının yüklediği anlamlar karşılıklı olarak ortaya konularak alanyazına katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of three sections. In first section, the nature of dream, view of science branches to dream, historial development of dream in Ancient Greece and dream concept on sacred religions are handled. In the second part, the concept of dream in Islamic philosophy is examined within the framework of the ideas of Kindī, Fārābī and Ġazzālī. In this section, the thoughts of the philosopies on which the three philosophers base the concept of dream are outlined. As a conclusion, the dream concepts of Kindī, Fārābī and Ġazzālī are compared. It is aimed in this study to contribute to the literature by revealing the dream concept meaning given by Islamic philosophers, which is a concept that concerns physics and metaphysics.