Meşşâî felsefede zaman kavramı ve yaratma ile ilişkisi
The concept of time in peripatetic philosophy and its relationship with creation
  1. Tez No: 1012035
  2. Yazar: FEYZULLAH YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Meşşâî felsefede zaman kavramı ve yaratma ile ilişkisini, Kindî, Fârâbî, İbn Sînâ ve İbn Rüşd'ün görüşleri çerçevesinde ele almaktadır. Ayrıca Gazzâlî'nin filozoflara zaman ve yaratma konusunda yönelttiği eleştirilerine yer vermekte; Meşşâî geleneğin öncüleri olan Platon, Aristoteles ve Plotinos'un zaman anlayışlarını da kısaca incelemektedir. İlk bölümde zaman kavramının felsefe tarihindeki genel çerçevesi ortaya konul muştur. Platon'da zaman, ebediyetin hareketli bir sûreti olarak değerlendirilirken Aristo teles'te zaman, hareketin sayısı veya ölçüsü olarak tanımlanmıştır. Meşşâî filozofların zaman tanımları genel olarak Aristoteles'in bu tanımı üzerine inşa edilmiştir. İkinci bölümde Meşşâî filozofların zaman anlayışları incelenmiştir. Kindî, zamanın âlem gibi sonradan yaratıldığını savunarak Meşşâî düşüncenin dışında konumlanmıştır. Fârâbî ve İbn Sînâ ise zamanı, hareketin ölçüsü olarak tanımlamakla birlikte zamanın ezelî olduğunu savunmuşlardır. İbn Rüşd'de Aristotelesçi yaklaşımı sürdürerek zaman ile hareket arasındaki zorunlu ilişkiyi vurgulamış ve zamanın sürekliliğini savunmuştur. Gazzâlî, âlemin ve zamanın yaratılmışlığını savunarak Meşşâî felsefeye karşı eleştirel bir durum sergilemiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Meşşâî felsefede zaman ve yaratma ilişkisi irdelenerek sudûr teorisi ile yaratmanın zamansal bir başlangıcının olmadığı ifade edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, Meşşâî felsefede zamanın ezelî olduğu ve yaratmanın zamansal bir başlangıcının olmadığını göstermek amacıyla ortaya çıkmıştır. Literatürde Meşşâî felsefede zaman kavramının bütünü ile ele alınmadığı ve yaratma kavramı ile ilişkisinin incelenmediği görülmüş olup tarafımızca bu çalışmanın hazırlanmasının gerekliliği hasıl olmuştur. Bu metnin bir eksiklik olarak görülen bu durumun sonucunda yazılmış olduğunu belirterek konuya dair yeni tartışmalara kapı aralamasını ve literatüre katkıda bulunmasını umut ediyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the concept of time in Islamic Peripatetic philosophy and its relation to creation within the framework of the views of al-Kindī, al-Fārābī, Avicenna, and Averroes. It also addresses al-Ghazālī's criticisms directed at the philosophers regarding time and creation, and briefly analyzes the conceptions of time held by the precursors of the Islamic Peripatetic tradition, namely Plato, Aristotle, and Plotinus. In the first chapter, the general framework of the concept of time in the history of philosophy is presented. In Plato, time is evaluated as the moving image of eternity, whereas in Aristotle, time is defined as the number or measure of motion. The definitions of time proposed by the Islamic Peripatetic philosophers are generally constructed upon Aristotle's conception. The second chapter investigates the views of Islamic Peripatetic philosophers on time. Al-Kindī, by arguing that time, like the universe, is created and has a temporal beginning, occupies a position outside the dominant Islamic Peripatetic framework. Al-Fārābī and Avicenna, while defining time as the measure of motion, maintain that time is eternal. Ibn Rushd, adhering to a strictly Aristotelian approach, emphasizes the necessary relationship between time and motion and defends the continuity of time. Al-Ghazālī, by asserting the createdness of both the universe and time, adopts a critical stance toward Islamic Peripatetic philosophy. In the third and final chapter, the relationship between time and creation in Islamic Peripatetic philosophy is examined, and it is argued on the basis of the theory of emanation that creation does not have a temporal beginning. Consequently, this study aims to demonstrate that, within Islamic Peripatetic philosophy, time is eternal and creation lacks a temporal starting point. A review of the literature reveals that the concept of time in Islamic Peripatetic philosophy has not been examined in a comprehensive manner, nor has its relationship with the concept of creation been sufficiently analyzed. This perceived deficiency constitutes the primary motivation for the present study. It is hoped that this work, written in response to this gap in the literature, will open new avenues for discussion and contribute meaningfully to the field.