Şanlıurfa yöresinde bulunan kalker ocaklarında atıl durumdaki elenmiş malzemelerin (Taş unu) taze ve sertleşmiş betona etkisi
  1. Tez No: 633245
  2. Yazar: ABDULGAFUR HOROZ
  3. Danışmanlar: DR. FATMA ŞEBNEM KULOĞLU YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında, kalker ocaklarında atıl durumdaki taş ununun değerlendirilmesi açısından araştırılmalar yapılmıştır. Çünkü Şanlıurfa da çok sayıda kalker ocakları bulunmaktadır. Bu ocaklardan elde edilen belli granüldeki malzemeler, beton yapımında ve alt yapı çalışmalarında kullanılmaktadır. Yığın halindeki malzemeler belli dane çaplarına ayrılması sırasında parçalama işlemlerini yapan konkasör makinalarının aşındırması sonucu taş unu oluşmaktadır. Bu taş ununun kullanım alanı kısıtlı olduğu için atılması veya depolanması büyük külfetler oluşturmaktadır. Ayrıca kalker tozları çevreye de büyük zararlar vermektedir. Ocak çevresinde bulunan yerleşim yerleri, kalker tozlarının kimyasal yapısından dolayı insan ve bitki sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple ocaklardan çıkan atık taş ununun geri dönüşümü ile ilgili bir çalışma ihtiyacı oluşturmuştur. Bu çalışmada ocaklardan çıkan atık malzemelerin betonda kullanılabilirliği araştırılmak istenmiştir. Yapılan çalışmada tanık beton için oluşturulan reçetede kullanılan ince agrega ile taş ununun yer değiştirilmesinin kullanabilirliği incelenmiştir. Taş unu ince agrega ile %0, %5, %10, %15 ile %20 oranında yer değiştirilmiş ve birim hacim ağırlık, slump (çökme) deneyi, basınç dayanımı, eğilmede çekme dayanımı, kapiler su emme ve ultra ses geçiş hızı testlerine tabi tutulmuştur. Bu çalışmanın en önemli unsurlardan biri olan basınç dayanımında sürekli bir artış, eğilmede çekme dayanımında ise % 10'a kadar bir artış olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, researches have been made to evaluate the idle stone flour in limestone quarries. Because there are many limestone quarries in Şanlıurfa. The materials in certain granules obtained from these quarries are used in concrete construction and infrastructure works. Stone flour is formed as a result of the abrasion of the crusher machines that perform the shredding processes during the separation of the bulk materials into certain grain diameters. Disposal or storage of this stone flour is a big burden since its usage is limited. Also, limestone dusts cause great damage to the environment. Settlements around the quarry negatively affect human and plant health due to the chemical structure of limestone powders. For this reason, it has created a need to work on the recycling of waste stone flour from the quarries. In this study, it was aimed to investigate the usability of waste materials from quarries in concrete. In the study, the usability of replacing the fine aggregate and stone flour used in the recipe created for witness concrete was investigated. Stone flour was replaced with fine aggregate at 0%, 5%, 10%, 15% and 20% and subjected to unit volume weight, slump test, compressive strength, bending tensile strength, capillary water absorption and ultra sound transition speed tests. It was maintained. It has been observed that there is a continuous increase in compressive strength, one of the most important elements of this study, and an increase in tensile strength up to 10%.