Plastik atıkların harçlarda lif olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the use of plastic wastes as a fiber in mortars
  1. Tez No: 633261
  2. Yazar: RAWA AHMED MAHMOOD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ UĞUR KOÇKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Plastiklerin bünyelerinde çevreye zarar verecek kömür, gaz ve ham petrol gibi maddeler bulunmaktadır. Plastiklerin kullanıldıktan sonra doğaya atılmaları hem görüntü kirliliğe sebep olmakta hem de çevredeki canlıları ve toprağı olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun yanı sıra plastik atıkların, normal şartlarda doğaya karışması uzun seneler aldığı için plastik atıkların geri dönüşümü ve kullanımı literatür çalışmalarına konu olmuştur. Plastik atık malzemeler, inşaat sektöründe harç ve beton üretiminde de kullanılmaktadır. Bu tez çalışması PVC atıklarının harç içerisinde lif olarak değerlendirilmesini ve bu atık malzemenin harç özellikleri üzerine olan etkisinin incelenmesini kapsamaktadır. Üretilmiş olan harçlarda, %0, %1, %2 ve %3 oranlarda toplam harcın, hacimce alınan PVC lif atıklar kullanılmıştır. Silis dumanı ve mikro silika puzolanik bağlayıcı olarak çimentoyla %0, %5, %10 ve %15 oranlarda ağırlıkça yer değiştirerek kullanılmıştır. Hazırlanan harçların taze ve sertleşmiş özellikleri incelenmiş ve PVC lif atıklarının harçlar üzerinde olan etkisi gözlemlenmiştir. Yayılma çapı ve taze halde birim hacim ağırlık tayini taze harçlar üzerinde, yığın yoğunluk, görünür boşluk oranı, su emme, kılcallık, basınç dayanımı ve eğilmede çekme dayanımı sertleşmiş harçlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda harçların gerilme-şekil değiştirme davranışları incelenerek, elastisite modülü, tokluk ve rezilyans değerleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Plastics contain substances such as coal, gas and crude oil that have hazardous harmfull effects on the environment. Accumulation of waste plastics in nature after using causes both visual pollution and negatively affects the living things and the soil in the environment. In addition, recycling and reusing of plastic wastes have been the subject of literature studies since plastic degradation in nature takes long years under normal conditions. Plastic waste materials are also used in the mortar and concrete production in the construction industry. This thesis study covers the evaluation of PVC waste as fiber in the mortar and the effect of this waste material on the mortar properties. Waste PVC fibers were mixed In the mortar by 0%, 1%, 2% and 3% by volume of total mortar. Silica fume and micro silica were used as pozzolanic binders and replaced cement in varying proportions such as 0%, 5%, 10% and 15% by weight. Physical and mechanical properties of fresh and hardened mortars were examined. In the case of fresh properties flow table diameter and fresh unit weight tests were conducted on the speciment. for the determination of hardened properties the bulk density, water absorption, porosity, flexural strength, compressive strength and capillary water absorption tests were conducted. At the same time, the stress-strain behavior of the mortars were examined, and the modulus of elasticity, toughness and resistance values were determined based on the stress-strain curves.