Lomber dar kanalda stabilizasyon gerekli midir?
Is stabilization surgery necessary for lumbar spinal stenosis?
- Tez No: 633260
- Danışmanlar: UZMAN HAMİT GÜNEŞ FERAN, DOÇ. DR. HASAN KAMİL SUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Lomber dar kanal hastalığının cerrahisinde dekompresyona ek olarak stabilizasyon eklenmesinin klinik sonuca etkisinin araştırılması Gereç ve Yöntem: 2013 2019 yılları arasında kliniğimizde lomber dar kanal nedeniyle ilk kez ameliyat olmuş, toplam 87 hasta klinik sonuç açısından değerlendirildi değerlendirme için hasta ile telefon görüşmesi yapılarak ameliyattan memnun olup olmadığı soruldu ve bu memnuniyet, başarı değerlendirmesinin ana ögesi olarak kullanıldı. Bunun yanında hastaya Roland Morris engellilik anketi yapıldı, yürüme mesafesi soruldu, kronik hastalıklar ve sigara kullanımı gibi anamnez soruları da eklendi. Hasta kayıtları hastane Probel veri kayıt sisteminden, görüntüleri de PACS sistemi kullanılarak incelendi. Reoperasyon geçirdiği öğrenilen hastalar, telefon görüşmesinde memnun olduklarını belirtseler dahi başarısız olarak kabul edildi. Veri analizinde SPSS programı kullanıldı, test olarak da ki-kare, bağımsız örneklemli T-testi, çiftli t-testi, Mann Whitney U testi kullanıldı. Bulgular: Stabilizasyon cerrahisinin, sadece dekompresyon cerrahisine göre daha başarılı olduğu bulundu (p=0.042 ki-kare testi). Bunun yanında erkek cinsiyetin (p=0.03 ki-kare testi), 2 segmente kadar stabilizasyon yapılması (p=0.003 bağımsız örneklemli t-testi), ameliyatta dural yaralanma gerçekleşmemiş olmasının (p=0.015 ki-kare testi) başarıyı artırdığı bulundu. Sonuç: Stabilizasyon iki seviyeye kadar yapıldığı sürece, dekompresyon + stabilizasyon, sadece dekompresyona göre daha başarılı bulunmuştur. Dejeneratif spondilolistezis varlığı stabilizasyon kararı aldırmada çok da etkili görünmemektedir. Ancak stabilize edilen segment sayısı arttıkça başarının bu sefer tersine düştüğü; operasyon süresinin ve operasyonda verilen kan miktarının artması gibi istenmeyen sonuçlara yol açtığı da göz önüne alınarak hem stabilizasyon endikasyonu dikkatle değerlendirilmeli hem de stabilize edilen segmenti gereksiz yere uzatmamak için azami çaba gösterilmelidir. Lomber dar kanalda stabilizasyon cerrahisinin eklenmesinin etkilerinin daha büyük serilerde araştırılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Researching the clinical outcome of adding stabilization in decompression surgery in lumbar spinal stenosis patients Material and Method: A total of 87 patients who had undergone surgery for the first time (in lumbar vertebrae) in our clinic, between 2013 and 2019, for lumbar spinal stenosis were evaluated in terms of clinical outcome. In addition, the patient was asked for Roland Morris disability questionnaire, walking distance (for neurogenic claudication) and a few anamnesis questions such as chronic diseases and smoking were also added. Patient records were analyzed from the hospital Probel data recording system, and images were analyzed using the PACS system. Patients that undergone reoperation were accepted as“unsuccessful”even if they stated that they were satisfied with the phone call. SPSS was used for data analysis, chi-square, independent t-test, paired samples t-test, Mann Whitney U test were used as statistical tests. Results: Stabilization surgery was found to be more successful than decompression surgery alone (p = 0.042 chi-square test). In addition, it was found that male gender (p = 0.03 chi-square test), stabilization up to 2 segments (p = 0.003 independent samples t-test), and no dural injury in the operation (p = 0.015 chi-square test) increased the success. Conclusion: As long as stabilization is done up to two levels, decompression + stabilization was found to be more successful than decompression alone. The presence of degenerative spondylolisthesis does not seem to be a very good indication for adding stabilization to decompression. However, as the number of stabilized segments increases, success rates declines. Stabilization surgery was shown to related with increased operation time and blood transfusion (intraoperative). With these in mind, indication for adding stabilization to decompression should be carefully evaluated and maximum effort should be made not to extend the stabilized segment unnecesseraly. The effects of adding stabilization surgery to decompression in lumbar spinal stenosis need to be investigated in larger series.