Kıgınlık toplulaştırması yapılan farklı çağlardaki Çukurova et ve ivesi koyunlarında döl verim kriterleri
The reproduction performances of Çukurova meat and awassi sheep which synchronized on different ages
- Tez No: 633295
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma ilk doğumunu yapacak 43 baş; 18 ve 9 aylık yaştaki Çukurova Et ve İvesi ırkı koyunlarda genotip ve yaşın; canlı ağırlık, kızgınlık derecesi, gebelik oranı, doğum oranı, döl verimi, kuzu verimi ve kuzuların doğum ağırlığı üzerine olan etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Gebelik oranı ÇET ve İvesi ırkı ile 18 ve 9 aylık yaştaki koyunlarda sırası ile %57.69, %52.94, %70.83, %36.84; doğum oranı %57.69, %52.94, %79.16, %26.31; döl verimi %69.23, %58.82, %91.66, %31.57; kuzu verimi %120.00, %111.11, %115.78, %120.00 ve ikizlik oranı ise %20.00, %11.11, %15.78, %20.00 olarak belirlenmiştir. Deneme hayvanlarında canlı ağırlık ortalaması bakımından gözlenen farklılıklar istatistiki açıdan genotip ve yaşta önemli bulunmuştur (p0.05). Doğum oranı bakımından gözlenen farklılıklar istatistiki açıdan genotipte önemsiz (p>0.05), yaşta ise önemli bulunmuştur (p0.05), yaşta önemli bulunmuştur (p0.05). Kuzu doğum ağırlığı ÇET ırkında 3,90 kg, İveside 4,53 kg olarak; 18 aylık yaşta 4,61 kg, 9 aylık yaşta ise 3,82 kg olarak belirlenmiştir. Doğum ağırlığı bakımından gözlenen farklılıklar istatistiki açıdan genotip ve yaşta önemsiz bulunmuştur (p>0.05). Senkronizasyonu yapılmış koyunlar I. östrus siklusunda toplanan ÇET ırkı hormon uygulamasında başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study 43 ewes; Çukurova meat type (ÇET) and Awassi breed with 18 and 9 month of age were used. It was carried out to investigate the live weight, the degree of estrus, fertility, lambing rate, fecundity, litter size (prolificacy) and birth weight on genotype and age. The fertility rate in the 18 and 9 month-old ewes in ÇET and Awassi breed type was; 57.69%, 52.94%, 70.83%, 36.84%, lambing rate 57.69%, 52.94%, 79.16%, 26.31%, fecundity 69.23%, 58.82%, 91.66%, 31.57%, and litter size were 120.00%, 111.11%, 115.78%, 120.00%, respectively. Twinning rate was determined as 20.00%, 11.11%, 15.78%, 20.00%, respectively. The differences observed in terms of live weight in experimental ewes were statistically significant in genotype and age (p 0.05). The differences observed in terms of lambing rate were statistically insignificant in genotype (p> 0.05) and significant in age (p 0.05) and significant in age (p 0.05). Lamb birth weight in terms of genotype; 3.90 kg in ÇET and 4.53 kg Awassi and 4.61 kg at 18 months and 3.82 kg at 9 months of age. The differences observed in terms of birth weight were statistically insignificant in genotype and age (p> 0.05).