Hatay bölgesinde yoğun yetiştirme koşullarında Şam (damascus) keçilerinin morfolojik özellikleri ve performanslarının saptanması
Determination of some morphological characteristics and performance of Shami (damascus) goats in extensive breeding condition of Hatay region
  1. Tez No: 98217
  2. Yazar: MAHMUT KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN BİÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET HATAY BÖLGESİNDE YOĞUN YETİŞTİRME KOŞULLARINDA ŞAM (DAMASCUS) KEÇİLERİNİN MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ VE PERFORMANSLARININ SAPTANMASI Bu çalışma Mustafa Kemal Üniversitesi (M.K.Ü.) Ziraat Fakültesi Hayvancılık Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde yürütülmüştür. Deneme materyali olarak kullanılan Şam keçileri yıl boyu merada otlamışlar ve meraya ek olarak teke katımı döneminde 1 kg/baş, diğer dönemlerde ise 600 g/baş kesif yem tüketmişlerdir. Denemede kullanılan Şam keçilerinin genellikle kahverengi renkli, 1/3 oranında boynuzlu ve yapal kulaklı oldukları saptanmıştır. Morfolojik özelliklerden vücut uzunluğu 73.52±0.493 cm; cidago yüksekliği, 71.34±0.374 cm ve canlı ağırlık 46.36±0.782 kg olarak tespit edilmiştir. Keçilerde PGF2a hormonu uygulamasının kızgınlık toplulaştırması üzerine etkisini görebilmek için keçiler iki gruba ayrılmışlardır. Hormon uygulanan keçilerin %93.33'ünde kızgınlık 4 gün içerisinde görülürken, kontrol grubundaki keçilerin %90.44*ünde 25 gün içerisinde ortaya çıkmıştır. Deneme keçilerinde gebelik oram, %98.80; teke altı keçiye göre doğumda oğlak verimi, %128.92 olarak hesaplanmıştır. Farklı oğlak büyütme sistemlerinin oğlak gelişimine ve işletmenin kârlılığına etkisini görmek için keçiler, günde tek sağım grubu (GTS), tek meme sağım grubu (TMS) ve 60 gün emiştirme uygulanan kontrol grubu (K) olmak üzere 3 gruba ayrılmışlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF SOME MORPHOLOGICAL CHARACTERISTICS AND PERFORMANCE OF SHAMI (DAMASCUS) GOATS UNDER INTENSIVE BREEDING CONDITION IN HATAY REGION This study was conducted at the Research and Training Farm of Mustafa Kemal University, Agricultural Faculty. Experimental material, Shami goats, were kept under pasture condition with an addition of 1 kg/head concentrate during breeding season and 600 g/head concentrate out of breeding season. Shami goats have got generally brown coat colour, floppy ear type and horned in 1/3 ratio. Body length, wither height and body weight were determined as 73.52±0.493 cm, 71.34±0.374 cm, and 46.36±0.782 kg, respectively. The goats were assigned into 2 groups in order to determine the effect of PGF2a application on oestrus synchronisation of goats. While oestrus was appeared within 4 days in hormone applied group, 90.44% of goats in control group had oestrus within 25 days. The pregnancy rate and litter size ratio according to mated goats are found to be 98.80% and 128.92% respectively. The goats were assigned into 3 groups in order to examine the effect of different goat keeping systems on growth performance of kids and farm profitability; milking once in a day group (evening milking-EM), one teat suckling group (OTS) and control group with 60 days suckling (C).