Çukurova Üniversitesi Ziraat fakültesinde yetiştirilen farklı genotipli koyunlarda döl veriminin hormonal yolla araştırılması üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
- Tez No: 65280
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
öz YÜKSEK LÎSANSTEZÎ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİNDE YETİŞTİRİLEN FARKLI GENOTİPLİ KOYUNLARDA DÖL VERİMİNİN HORMONAL YOLLA ARTTIRILMASI ÜZERİNE KARŞILAŞTIRMALI BİR ARAŞTIRMA Atilla ÇEKİCİ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ZOOTEKNİ ANABİLÎM DALI DANIŞMAN : Prof. Dr.Lütfi ÖZCAN Yd : 1997, Sayfa 103 Jüri : Prof. DrLütfi ÖZCAN : Prof. Dr. Kemal ÖZKÜTÜK : Doç. Dr Osman TORUN Bu araştırma, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Deneme ve Araştırma Çiftliği Koyunculuk İşletmesinde yürütülmüştür. Deneme materyali koyunlarda kızgınlığın sinkronizasyonu, ortalama olarak % 93.6 oranında ortaya çıkmıştır. Genotipler, kızgınlığın smkronizasyonunu, Z testine göre önemli oranda etkilemiştir (pX).05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS A COMPARATIVE RESEARCH ON THE IMPROVEMENT OF FERTILITY BY CHRONO-GEST METHOD IN EWES WITH DIFFERENT GENOTYPES REARED AT THE FACULTY OF AGRICULTURE, UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Atilla ÇEKİCİ DEPARTMENT OF ANIMAL SCIENCE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Prof. Dr. Lütfi ÖZCAN Year: 1997, Pages: 103 Jury : Prof. Dr. Lütfi ÖZCAN : Prof. Dr. Kemal ÖZKÜTÜK : Doç. Dr. Osman TORUN This research was conducted on Experiment and Research Farm of Çukurova University Agricultural Faculty. Synchronization of oestrus in the experimental material was found on average rate 93.6 %. The genotypes have significiantiy effected the Synchronization of oestrus according to the Z test (PX).05).