Merkezi havalandırma sistemi için akış kontrol valfi tasarımı
Flow control valve design for central ventilation system
  1. Tez No: 633344
  2. Yazar: TOLGA GÜVEN ÇEVİKSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FENERCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Temiz havanın insan hayatında önemi büyüktür. Yeteri kadar havalandırılmayan bir ortam birçok sağlık problemlerine neden olmaktadır. Doğal havalandırmanın yetersiz olduğu veya ısı izolasyonun önemli olduğu yapılarda merkezi havalandırma sistemleri kullanılmaktadır. Merkezi havalandırma sistemlerinde ortamdan uzaklaştırılacak hava miktarının doğru ayarlanması önem arz etmektedir. İstenilenden daha düşük debide havalandırma yapılması sağlık sorunlarını oluşturacağı gibi daha yüksek debide havalandırma yapılması enerji kaybına neden olacaktır. Debi miktarı hava akış kontrol valfleri ile ayarlanmaktadır. Bu tez kapsamında mutfak temel ve cebri havalandırmasını sağlayan merkezi havalandırma sistemine uygun davlumbazda kullanılmak üzere hava akış kontrol valf tasarımı yapılacaktır. Tasarlanan valf için analitik hesaplama, analiz, performans ve güvenlik deneyleri ile tasarım optimizasyonu yapılacaktır. Sisteme geri besleme elemanı ekleyerek geri beslemeli hava akış kontrol sistemi elde edilecektir. Geri beslemeli sistem ile değişen koşullarda havalandırma debi miktarı istenilen değerde sabit kalacaktır. Ayrıca ilk kurulumda gereken teknik alt yapı ve yetkinlik ihtiyacını ortadan kaldıracak ve ilk kurulum süresi kısaldığı için servis ücretini düşürecektir.
Özet (Çeviri)
Clean air is of great importance for human life. An environment that is not adequately ventilated causes many health problems. Central ventilation systems are used in buildings where natural ventilation is insufficient or heat insulation is important. In central ventilation systems, it is important to set the amount of air to be removed from the environment correctly. Ventilation at a lower flow rate than desired will cause health problems and ventilation at a higher flow will cause energy loss. Flow rate is adjusted with air flow control valves. In the scope of this thesis, air flow control valve design will be made to be used in the renge hood suitable for central ventilation system that provides kitchen ground and forced ventilation. For the designed valve, analytical calculation, analysis, performance and safety experiments and design optimization will be made. By adding a feedback element to the system, a feedback air flow control system will be designed. With the feedback system, the amount of ventilation flow will remain constant at the desired value under changing conditions. In addition, it will eliminate the need for technical infrastructure and competence required in the initial setup and will reduce the service fee as the initial setup time is shortened.