Moda tasarımında geleneğin yorumlanması konusunun ulusal kimlik çerçevesinde incelenmesi
Examination of the interpretation of tradition in fashion design within the framework of national identity
  1. Tez No: 633345
  2. Yazar: ÜLKER TATLIDİL
  3. Danışmanlar: PROF. YÜKSEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Toplulukların yaşayış biçimlerinin şekillenmesinde yadsınamaz biçimde etkili bir unsur olduğu bilinen gelenek tarih boyunca çeşitli şekillerde anlamlandırılmış ve konumlandırılmıştır. Tarihsel süreçteki değişimi ardından gelenek günümüz toplumlarında sanat ve edebiyat gibi alanların yanında moda tasarımcıları tarafından tasarımlara ve tasarım süreçlerine dahil edilmektedir. Geleneğin yorumlanmasının geleneksel kültürün korunması, tasarımcının görünürlüğü ve ulusların modaları üzerinde etkili olduğu görülmektedir. Günümüzde üzerine çeşitli tartışmalar gerçekleştirilen geleneğin yorumlanması konusu ülkelerin ulusal moda kimlikleri açısından önemini ve güncelliğini koruyan bir meseledir. Çalışmanın amacı, geleneğin moda tasarımında hangi şekillerde yorumlandığına ve geleneğin yorumlanmasının ülkelerin ulusal kimlikleri üzerinde nasıl etki gösterdiğine dair bir analiz yapmaktır. Çalışmada 1980'li yıllarda uluslararası moda sahnesinde kendine yer edinen Japon tasarımcıların geleneği yorumlama biçimleri ve bu tasarımcıların geleneği yorumlama biçimlerinin Japon ulusal moda kimliğine etkilerinden yola çıkılmıştır. Bu amaçla belirlenen örneklem dahilindeki tasarımcıların geleneği yorumlama biçimleri incelenecektir. Ardından geleneği ele alan tasarımcıların çalışmalarının, ülkelerinin ulusal moda kimlikleri üzerindeki yansımalarının hangi şekillerde gerçekleştiğine dair bir çerçeve çizilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The tradition, known to be an undeniably effective factor in shaping the way of living of communities, has been understood and positioned in various ways throughout history. Following its change in the historical process, tradition is being included in designs and design processes in various ways by fashion designers as well as in art and literature. It can be seen that the interpretation of tradition has an impact on the preservation of traditional culture, the visibility of the designer and the nations' fashion identities. The issue of interpretation of the tradition, which has been negotiated today, is an issue that maintains its importance and validity in terms of national fashion identities of countries. The aim of this study is to make an analysis of the ways in which tradition is interpreted in fashion design and how the interpretation of tradition affects the national fashion identities. The study is based on the way of interpretation of tradition by Japanese designers, who found a place within the international fashion dialogue starting from 1980's, and on the effects of interpretation of tradition of Japanese designers on the Japanese fashion identity. For this purpose, the ways of interpretation of the tradition in the work of designers will be examined. Then, a framework will be given on how the works of designers interpreting the tradition has reflected on their national fashion identities.