Investigation of engineering properties of clayey soils improved with biopolymers
Biyopolimerler ile iyileştirilen kil zeminlerin mühendislik özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 633389
  2. Yazar: MUSTAFA TAHSEEN MOHAMED ALI KAHIYAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAKİ BAĞRIAÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, kil zeminlerin mukavemet özelliklerinin biyopolimer kullanımı ile değişimi araştırılmıştır. Çalışmada, Agar Gam, AG, Gam Arabik, GA, Guar Gam, GG ve Ksantan Gum, XG biyopolimerleri kullanılmıştır. %1, %2, ve %3 oranlarında kil zemine eklenen biyopolimere, Atterberg limitleri, kompaksiyon deneyleri ve 1,7,14 ve 21 günlük bekleme sürelerinin ardından serbest basınç deneylerine tabi tutulmuştur. Sonuç olarak, biyopolimer kullanımının zeminlerin mukavemet özelliklerini iyileştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This investigation proposes to improve clayey soil with definite properties from Adana city, Turkey, by mixing with four varieties of biopolymers (Agar Gum, AG, Gum Arabic, GA, Guar Gum, GG and Xanthan Gum, XG), with different mixing ratios of (1%, 2%, and 3%) for each substance individually. Geotechnical characteristics of the clayey soil examined with and without biopolymer additives. Some laboratory testing applied such as Atterberg Limits, Compaction, and Unconfined Compression strength. The Unconfined Compression Strength samples cured for (1, 7, 14, and 21) days to recognize the impact of time on samples including biopolymer additives. This investigation revealed that (AG, GA, GG, and XG) improve the geotechnical engineering characteristics of the clayey soil used to an important degree.