Developing and testing of polymer foam core sandwich structures with hybrid carbon fiber/wire mesh sheet facings
Karbon elyaf/ tel örgü levhalar ile hibritlenmiş yüzey tabakalı polimer köpük çekirdekli sandviç yapıların geliştirilmesi ve test edilmesi
- Tez No: 633391
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET GEREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışmada, çok ince elek tel levhalarla hibritlenen karbon elyaf/epoksi yüzeyler ve oldukça düşük yoğunluklu PVC köpük çekirdek malzemelerden oluşan sandviç yapıların eğilme karakteristikleri araştırılmıştır. Çekirdek kalınlığı, elek tel boyutu, elek tellerin laminasyon sırası, eğilme testlerindeki mesnet açıklığı gibi parametrelerin dikkate alınması ile kapsamlı bir çalışma yürütülmüştür. Eğilme karakteristiklerinin hesaplanmasında hem analitik hem de deneysel standartlarından yararlanılmıştır. Tasarım parametrelerinin deneysel sonuçlara etkisini test etmek için de iki yönlü ANOVA uygulandı. Hasar modu analizi, analitik çökme kuvveti mekanizmalarına dayanarak yapılmış ve başlıca hasar tipleri belirlenmiştir. Karbon elyaf/epoksi yüzeylerin elek tel levhalarla hibritleştirilmesi ile sandviç yapıların eğilme karakteristiklerinde dikkate değer iyileşmeler elde edilmiştir. Elek tel levhalı sandviçler aynı çökme değerlerinde bile çok daha fazla eğilme kuvveti taşımalarının yanı sıra, elek tel içermeyen sandviçlerde hasar anında katastrofik bir şekilde meydana gelen ani kuvvet düşüşünü de engellemektedir. Geliştirilen sandviçler düşük ağırlıklarına karşı rijitliği yüksek ve ani hasarlanmaya karşı dirençli yapıların istendiği uygulamalar için uygundur.
Özet (Çeviri)
In this study, flexural characteristics of sandwich structures consist of carbon fiber/epoxy facings hybridized with fine wire mesh sheets and extremely low-density PVC foam core were investigated. A comprehensive work was conducted considering the following parameters: core thickness, wire mesh size, stacking sequences of wire mesh sheets, and support span length in flexural tests. During the evaluation of bending properties, both analytical and experimental approaches were utilized. To test the effect of design parameters on experimental results, two-way ANOVA was also applied. Failure mode analysis was made based on analytical collapse force mechanisms and primary failure modes were addressed. Significant improvements in flexural characteristics of sandwich structures were obtained. Besides improving bending behavior and the increased load-carrying capacity even at the same deflection values, the sandwiches with wire mesh sheets also prevented catastrophic sudden failure. The developed sandwiches can be good candidates in applications where both high stiffness-to-weight ratio and resistance to sudden failure are desired.