Dnaja1 ve dnaja2 genlerinin meme kanserindeki ifadeleri ve genetik/epigenetik alterasyonları
Expression and genetic/epigenetic alterations of dnaja1 and dnaja2 genes in breast cancer
  1. Tez No: 633395
  2. Yazar: FURKAN ÇELEBİ İLERİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA ACUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Onkoloji, Genetics, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanserini hedef alan biyobelirteçlerin ve anti-kanser ilaç hedeflerinin belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu çalışmada, Isı Şoku Proteinleri (Heat-Shock Proteins, HSP) ailesinden DNAJA1 ve DNAJA2 genlerinin meme kanserindeki ifade düzeyleri ve genetik/epigenetik alterasyonları araştırıldı. DNAJA1 ve DNAJA2, kanserleşme ile ilişkilendirilmiş ama meme kanserlerinde daha önce çalışılmamış genlerdir. Bu çalışmada, meme hücre hatlarında ve meme kanseri klinik örneklerindeki DNAJA1 ve DNAJA2 ifadesi, Q-RT-PCR, semi-kantitatif RT-PCR, UALCAN web aracı ve immunohistokimya yöntemleri ile araştırıldı. Ardından, bu genlerin meme kanseri hastalarındaki genetik alterasyonları Sanger-COSMIC veri tabanında incelendi. İncelenen genlerin promotor metilasyonu gibi epigenetik etmenlerle regüle edilip edilmediği, birleşik bisülfit restriksiyon analizi (COBRA) yöntemi ve in-siliko araçlarla (UALCAN, Morpheus) araştırıldı. Çalışma sonunda, DNAJA1 geninin mRNA ifadesinin, meme hücre hatlarında regüle olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It is particularly important to determine the biomarkers and anti-cancer drug targeting breast cancer, which is the most common cancer type in women. In this study, the expression levels and genetic / epigenetic alterations of DNAJA1 and DNAJA2 genes from the Heat Shock Proteins (HSP) family were investigated. DNAJA1 and DNAJA2 are the genes which have been associated with cancer but have not been studied in breast cancers. In this study, DNAJA1 and DNAJA2 expression in breast cell lines and breast cancer clinical samples were investigated by Q-RT-PCR, semi-quantitative RT-PCR, UALCAN web tool and immunohistochemistry methods. Genetic alterations of these genes in breast cancer patients were then examined in the Sanger-COSMIC database. Whether the genes examined were regulated by epigenetic factors such as promoter methylation, was investigated by combined bisulfite restriction analysis (COBRA) method and in-silico tools (UALCAN, Morpheus). At the end of the study, the mRNA expression of the DNAJA1 gene is found to be regulated in the breast cell lines.