Sağlıkta kalite yönetimi bağlamında çalışanların hasta ve çalışan güvenliği kültürü algıları: Özel ve kamu hastaneleri karşılaştırması
In the context of quality management in health, perceptions of employees for patient and employee safety culture: Comparison of private and public hospitals
- Tez No: 633442
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez çalışması ile hastane türüne göre, çalışanların hasta ve çalışan güvenliği kültürü algısının tespit edilerek karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Bu amaçla Ankara ili Keçiören ilçesinde bulunan bir özel hastane bir de kamu hastanesi çalışanlarının hasta ve çalışan güvenliği kültürü algılarına ilişkin görüşlerini tespit etmek amacıyla yüz yüze anket yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen veriler bir istatistik paket programında analiz edilmiştir. Katılımcıların hasta ve çalışan güvenliği algılarına ilişkin görüşlerinin demografik özelliklerine (yaş, cinsiyet, medeni durum, öğrenim düzeyi, meslek, mesleki deneyim, çalışma saati, günlük bakım/tedavi verilen hasta sayısı) göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmek amacıyla Bağımsız Örneklem T-Testi, Tek Yönlü Varyans (ANOVA) ve Tukey analiz yöntemlerine başvurulmuştur. Aynı zamanda, çalışma kapsamında hipotezler oluşturulmuş ve bu hipotezlerin testlerine yer verilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, kamu hastanesi çalışanlarının hasta güvenliği algısının, özel hastane çalışanlarının hasta güvenliği algısından yüksek olduğu tespit edilmiştir. Özel hastane ve kamu hastanesi çalışanlarının çalışan güvenliği algısı arasında ise anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Ayrıca özel hastane katılımcılarının hasta güvenliği algısı ile yaş, öğrenim durumu, meslek, mesleki deneyim, çalışma saati, günlük bakım/tedavi verilen hasta sayısı arasında anlamlı farklılıklar tespit edilirken; cinsiyet ve medeni duruma göre anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Kamu hastanesi katılımcılarının ise hasta güvenliği algısı ile cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, meslek, çalışma saati, günlük bakım/tedavi verilen hasta sayısı arasında anlamlı farklılık tespit edilirken; medeni durum ve mesleki deneyime göre anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Özel hastane katılımcılarının çalışan güvenliği algısı ile cinsiyet, medeni durum, yaş, öğrenim durumu, meslek ve çalışma saati arasında anlamlı farklılık tespit edilirken; günlük bakım/tedavi verilen hasta sayısına göre anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Kamu hastanesi katılımcılarının ise çalışan güvenliği algısı ile cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, meslek, mesleki deneyim, çalışma saati ve günlük bakım/tedavi verilen hasta sayısı arasında anlamlı farklılık tespit edilirken; medeni duruma göre anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
With this thesis, it is aimed to identify and compare the hospital employees' perception of the patient and employee safety culture according to the type of the hospitals. For this purpose, faceto-face questionnaire was applied to determine the opinions of the private hospital and public hospital employees in the district of Keçiören in Ankara, about the perceptions of the patient and employee safety culture. The data obtained were analyzed in a statistical package program. Independent T-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Tukey analysis methods were used to determine whether the opinions of the participants regarding patient and employee safety perceptions differ according to demographic characteristics (age, gender, marital status, education level, occupation, professional experience, working hours, daily care / number of patients treated) At the same time, hypotheses were created within the scope of the study and tests of these hypotheses were included. As a result of the analysis, it was determined that the perception of patient safety of public hospital employees is higher than that of private hospital employees. No significant difference was found between the perception of employee safety of private hospital and public hospital employees. In addition, while significant differences were determined between the perception of patient safety of private hospital participants and the age, education level, occupation, professional experience, working hours, and the number of patients who were given daily care / treatment; No significant difference was found according to gender and marital status. On the other hand, while there is a significant difference between public hospital participants' perception of patient safety and gender, age, education level, occupation, working hours, and the number of patients who are given daily treatment / care; there was no significant difference according to marital status and professional experience. While there is a significant difference between the perception of employee safety of private hospital participants and gender, marital status, age, education level, occupation and working hours; No significant difference was found according to the number of patients who were given daily care / treatment. While there is a significant difference between public hospital participants' perception of employee safety and gender, age, educational background, occupation, professional experience, working hours and the number of patients given daily care / treatment; there was no significant difference according to marital status.