Çorum Müzesi ve il merkezinde bulunan Türk işi işlemelerin incelenmesi
Çorum Museum and an investigation of Turkish work processes in the province center
- Tez No: 633472
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HORİYE ÇIRAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu araştırma da, Çorum Müzesi ve İl Merkezinde Bulunan geleneksel Türk işi tekniği ile işlenmiş ürünlerin özelliklerinin incelenerek belirlenmesi ve belgelenerek gelecek nesillere aktarılması amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Çorum Müzesi ve İl Merkezinde Bulunan Türk işi tekniği ile yapılmış ürünler, örneklemini ise; Çorum Müzesinde 40 ürün ve İl Merkezinde ulaşılabilen8 ürün ile toplam 48 adet ürün oluşturmaktadır. Araştırma kapsamına alınan ürünlerin özelliklerinin belirlenmesi için fotoğrafları çekilmiş, bilgi formları oluşturulmuş, bilgi formları envanter bilgileri ile birlikte değerlendirilmiş ve eserlerin desenleri bilgisayar ortamında çizilmiştir.Çorum Müzesi ve İl Merkezindeki Türk işi işlemeli ürün türlerinin en çoğunun örtü olduğu, ürünlerin zemininde çoğunlukla pamuklu dokumanın kullanıldığı belirlenmiştir. Ürünlerde işleme ipliği olarak pamuk iplik ve sarı telin kullanıldığı, işlemelerde en çok sarma, gözeme, düz pesent, balıksırtı iğne tekniklerinin uygulandığı ve işlemelerde çoğunlukla koyu mavi, sarı tel, siyah, kırmızı, fıstık yeşili iplik renklerinin kullanıldığı tespit edilmiştir. İşlemelerin desenlerinde bitkisel, geometrik bezeme ve düzgün sıralamalı kompozisyonların uygulandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the characteristics of the products processed with the traditional Turkish work technique in Corum Museumand City Center, and todocument them and transfer them to future generations.Theuniverse of theresearch is theproductsmadewiththeTurkishworktechnique in Çorum Museumand City Center, andthesample; Itconsists of 40 products in Çorum Museumand 8 in the City Center and 48 accessibleproducts.Photographs were taken to determine the properties of the products included in the research, information forms were created, information forms were evaluated together with the inventory information and the patterns of the works were drawn in computer environment.It has been determined that most of the Turkish handwork product types in Çorum Museum and City Center are covered and cotton fabric is mostly used on the floor of the products. Inproducts, cotton thread and yellow wire are used as embroidery thread, mostly winding, eye-catching, flat pent, herringbone needle techniques are used in embroidery. It has been determined that dark blue, yellow wire, black, redandpistachiogreenyarncolorsareused.It has been determined that vegetative and geometric decoration and properly ordered compositions are applied in the patterns of embroidery.