İnovasyon, yüksek teknoloji ihracatı ve ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye örneği
Innovation, high technology exports and economic growth relationship: The case of Turkey
  1. Tez No: 633474
  2. Yazar: KAMRAN ALMAMMADOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE BAŞCI NUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de 1990 yılından 2018'e kadar takip eden yıllarda gerçekleşen inovasyon ve yüksek teknoloji ihracatının ekonomik büyümeye hangi ölçüde katkıda bulunduğu araştırılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde; inovasyonun alt başlıkları olan ar-ge harcamaları, patent başvuru sayıları ve yüksek teknoloji ihracatı kavramları ile ilgili genel bilgiler incelenmiş, tablolar yardımıyla da Türkiye'deki durumları hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; ekonomik büyüme ile alakalı olan genel bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde; Türkiye'de Ar-Ge harcamalarının GSYİH içerisindeki payının, milyon kişi başına düşen patent başvuru sayıları ve yüksek teknoloji ihracatının GSYİH içerisindeki payının ekonomik büyüme üzerine etkisini belirlemeyi amaçladık. Bu amaçla Zaman Serileri Analizi kapsamında Vektör Otoregresif (VAR) model oluşturarak 1990-2017 yılları itibarıyla söz konusu değişkenlerden yararlanarak Türkiye'de inovasyon ve yüksek teknoloji ihracatının ekonomik büyüme üzerine etkisi test edilip araştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, how much extent contribution of the innovation and high technology export to economic growth in Turkey from 1990 until 2018 and following years were researched. In the first part of the study; general information were examined related to R&D (Research and Development) expenditures which are the subheadings of innovation, patent application numbers and high technology export concepts and information were given about the their situation in Turkey with the help of table. In the second part of the study; general information about economic growth were included. In the last part of the study; we have aimed to determine the share of R&D expenditure in GDP in Turkey, the number of patent aplications per million population and the impact on economic growth of the GDP share of high technology export. For this purpose, within Time Series Analysis, the Vector Autoregressive (VAR) models created and by using these variables as of 1990-2017, effect on economic growth of innovation and high technology export in Turkey were tried to research by testing.