Gelişmekte olan ülkelerde ekonomik büyümenin karbon emisyonuna etkisi: Türkiye örneği
Emission of carbon economic growth in developing countries impact on: The case of Turkey
  1. Tez No: 633483
  2. Yazar: TEBRİZ DUMANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH ÖZÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tezimizin yazılış amacı, dünyada artık global bir prosedür ve otoritelerle karbon emisyonunun denetilmesi sonucunda karbon emisyonunun gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomik büyümeye ne şekilde etkileri var, bunları saptayabilmektedir. Konu hakkında gerekli literatür çalışmalarını yaptığımızda gördük ki, karbon emisyonu hem doğa koruma bilinci için, hem de ekonomik kalkınmalar için önemli bir rol üstlenmektedir. Emisyon pazarı diğer endüstri ve hali hazırda sürdürülen diğer pazarlar gibi fiyat bakımından büyük oynamalar ve değişiklikler göstermemektedir. Hızla gelişen ekonomiler, önü alınamaz dünya nüfus kalabalığı ve enerji tüketimleri bu pazarın gelişmesi ve daha etkin, daha büyük bir pazar olabilmesi yolunda çok etkili bir yol hazırlamaktadır. Daha önce hazırlanmış benzer çalışmalar, dünya karbon emisyon verileri, gazete, dergi çalışmaları ve pek çok makale incelenerek hazırlamış olduğumuz çalışmada, karbon emisyonunun gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerindeki etkilerini en iyi şekilde ortaya koymaya çalıştık. Çalışmamızın birinci bölümünde, genel olarak sera gazlarını, bunların emisyon faaliyetlerini, oluşturdukları piyasaları, devletlerin kendilerine has kurdukları emisyon sistemlerini araştırıp, detaylı bir şekilde incelemiş bulunmaktayız. Çalışmamızın ikinci bölümünde, konunun daha derinlerine inip, karbon emisyonlarının ekonomilerdeki rolünü, ekonomik büyümelerdeki etkilerini, fiyatlandırma çalışmalarını ve uluslararası otoritelerce hazırlanan emisyon ticaret sistemlerini detaylıca araştırıp, incelemiş bulunmaktayız. Çalışmamızın üçüncü yani son bölümünde ise internet kaynakları aracılığıyla ulusal ve uluslararası emisyon verilerine ulaşılmış, bu verilerin ekonomilerdeki yerini ve önemini saptayabilmek için gerekli analizler yapılmış, sonuçları çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the writing of my thesis is that the effects of carbon emissions on the economic growth in developing countries can be determined by controlling carbon emissions with a global procedure and authorities in the world. When I made the necessary literature studies on the subject, I saw that carbon emission plays an important role both for nature protection awareness and economic development. The emission market does not show great fluctuations and changes in terms of price like other industries and other markets currently underway. Rapidly developing economies, unpredictable world population crowds and energy consumption are preparing a very effective way for this market to develop and become a more efficient and larger market. In the study that I prepared by examining similar studies, world carbon emission data, newspaper, magazine studies and many articles prepared before, I tried to reveal the effects of carbon emission in the economies of developing countries. In the first part of my study, I have explored and analyzed in detail the greenhouse gases, their emission activities, the markets they have created, the emission systems established by the states. In the second part of my study, I went deeper into the subject and studied and analyzed the role of carbon emissions in economies, their effects on economic growth, pricing studies and emission trading systems prepared by international authorities. In the third part of my study, in the last part, I have accessed national and international emission data via internet resources, made the necessary analyzes to determine the place and importance of these data in economies, and made conclusions.