BRICS-T ülkelerinde elektrik tüketimi ve ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkisinin incelenmesi: Ampirik bir analiz
Investigation of causality relationship between electricity consumption and economic growth in BRICS-T countries: An empirical analysis
- Tez No: 633482
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GERÇEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Elektrik tüketimi, ekonomik büyümenin temel girdilerinden biri olarak bilinmektedir. Ayrıca elektrik tüketiminde yaşanan artışlar, bireylerin refahı ile ilişkilendirilebilir. Öte yandan ekonomide yaşanan bir büyüme, elektrik tüketimini de artırabilmektedir. Dolayısıyla bu nedensel ilişkinin belirlenmesi, ülkelerin sürdürülebilir büyüme ve refahı için önem arz etmektedir. Çalışma söz konusu ilişkiyi, BRICS-T ülkeleri kapsamında ele alarak, ekonomilerinin sürdürülebilirlikleri hakkında bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda 1990-2014 dönemine ilişkin verilerden hareketle elektrik tüketimi ve ekonomik büyüme ilişkisi ampirik olarak incelenmiştir. Modelde bağımlı değişken Kişi Başına GSYİH iken, bağımsız değişken Kişi Başına Elektrik Tüketimi olarak belirlenmiştir. İlk olarak yatay kesit bağımlılığı ve homojenlik testleriyle söz konusu ülkeler arasındaki etkileşimin olup olmadığı test edilmiştir. Test sonuçlarına göre, kesitler arasında bağımlılığın olduğu ve eğim katsayılarının heterojen dağılım gösterdikleri sonucu ortaya konmuştur. Son aşamada ekonomik büyüme ve elektrik tüketimi arasındaki nedensel ilişkiyi belirlemek için Emirmahmutoğlu-Köse (2011) ve Kónya (2006) bootstrap nedensellik testleri uygulanmıştır. Emirmahmutoğlu-Köse (2011) nedensellik testine göre söz konusu ülkelerden sadece Rusya'da geri besleme hipotezi söz konusu iken, diğer ülkeler için yansızlık hipotezi geçerlidir. Kónya (2006) bootstrap nedensellik testine göre ise Çin'de büyüme hipotezi geçerli iken, diğer ülkeler için yansızlık hipotezi geçerlidir.
Özet (Çeviri)
Electricity consumption is known as one of the main inputs of economic growth. In addition, increases in electricity consumption can be associated with the well-being of individuals. On the other hand, a growth in the economy can also increase electricity consumption. Therefore, determining this causal relationship is important for the sustainable growth and prosperity of the countries. The study aims to provide information about the sustainability of their economies by addressing this relationship within the scope of BRICS-T countries. In this context, the relationship between electricity consumption and economic growth has been examined empirically based on the data for the period of 1990-2014. While the dependent variable in the model is GDP per capita, the independent variable is determined as Electricity Consumption per Capita. First, horizontal cross-sectional dependence and homogeneity tests were used to test whether there was any interaction between the countries in question. According to test results, it is revealed that there is dependency between the sections and the slope coefficients show a heterogeneous distribution. At the last stage, Emirmahmutoğlu-Köse (2011) and Kónya (2006) bootstrap causality tests were applied to determine the causal relationship between economic growth and electricity consumption. According to Emirmahmutoğlu-Köse (2011) causality test, while only Russia has a feedback hypothesis, neutrality hypothesis is valid for other countries. According to Kónya (2006) bootstrap causality test, while the growth hypothesis is valid in China, neutrality hypothesis is valid for other countries.