Arteria Iliaca Interna'nın dallanma paterni varyasyonlarının çok kesitli bilgisayarlı tomografi ve üç boyutlu rekonstrüksiyon ile değerlendirilmesi
Evaluation of the branching pattern variations of Arteria Iliaca Interna with multi-slice computed tomography and three dimensional reconstruction
  1. Tez No: 633495
  2. Yazar: MUZAFFER SEYHAN ÇIKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ TURAN PEŞTEMALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Pelvisin ana arteri olan arteria iliaca interna, parietal ve visseral birçok dala ayrılmakta ve dallanma paterni açısından geniş varyasyon göstermektedir. Varyasyonların özellikle cerrahlar, radyologlar ve girişimsel radyologlar tarafından bilinmesi, görüntülerin değerlendirilebilmesi, iyatrojenik hemoraji veya iskeminin önlenebilmesi açısından önem arz etmektedir. Bu konu birçok araştırmacı tarafından değerlendirilmiş olup, Adachi Sınıflaması en sık kullanılan sınıflama olmuştur. Çalışmaların çoğunu kadavralar, bir kısmını ise anjiyografiler oluşturmaktadır. Pelvik hastalıkların tanısında çok kesitli bilgisayarlı tomografi yaygın kullanılan görüntüleme yöntemlerinden biridir. Amacımız mevcut görüntüleme yöntemlerinden üç boyutlu değerlendirme ile dallanma paternlerinin değerlendirilerek morbidite ve mortalitenin azaltılmasına katkı sağlayabilmektir. Retrospektif olarak 75 kadın ve 75 erkeğe ait 300 yarım pelvis; mevcut çok kesitli bilgisayarlı tomografiler üzerinden volume rendering ve maximum intensity projection yöntemleri ile üç boyutlu olarak değerlendirildi ve Adachi Sınıflamasına göre dallanma paternleri belirlendi. Sonuçlar önceki çalışmalarla istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Çalışmamızda Tip I (%65)> Tip III (%20,3)> Tip II (%13,3)> Tip IV (%1)> Tip V (%0,3) şeklinde gözlenmiş olup Tip IVb saptanmamıştır. Kadın- erkek arası fark izlenmemiştir. Sağ-sol pelvis arası anlamlı fark gözlenmiş ancak uyum klinikte kullanılamayacak kadar düşük saptanmıştır. Bu bulgular literatürü desteklemiş olup, mevcut görüntüleme yöntemlerinin değerlendirilmesiyle, pelvik cerrahiler veya girişimsel radyolojik işlemler sırasında morbidite ve mortalitenin azaltılmasına katkı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The main artery of the pelvis, arteria iliaca interna, is giving many parietal and visceral branches and has great variations in branching pattern. It is very important for the surgeons, radiologists and interventional radiologists to know these variations so that they can evaluate the images of the patients and prevent iatrogenic hemorrhagia and ischemia. This is a deeply investigated area and most commonly used classification is Adachi Classification. These studies mainly consist of cadavers and a small part of them have studied angiographic images. In order to diagnose pelvic diseases, multi-slice computed tomography is one of the most frequently used radiological method. The purpose of this study is to evaluate the branching pattern in radiological studies obtained for other reasons by three-dimension imaging strategies and with the help of these results to decrease both morbidity and mortality. Retrospectively 300 half pelvises which belong to 75 women and 75 men are evaluated three-dimensionally by using volume rendering and maximum intensity projection on the already obtained multi-slice computed tomography images. Via this method the branching patterns of these 300 half pelvises are classified according to Adachi Classification. Our results are compared to all the previous studies and statistical analysis is reported. The results are obtained as type I (65%)> type III (20,3%)> type II (13,3%)> type IV (1%)> type V (0,3%) and no patient shows type IVb variation. There is no gender difference. The difference between right and left hemipelvis is statistically significant but accordance is too low to use this data in routine daily practice. These findings support the literature and may contribute to the reduction of morbidity and mortality during pelvic surgery or interventional radiological procedures by evaluating the available imaging methods.