Eğitimde bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımının eşitlik ilkesi temelinde yönetici ve öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the use of information and communication technologies in education according to administrators and teachers' views based on the principle of equality
- Tez No: 633540
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ÇUHADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde hızla gelişmeye devam eden teknoloji, yaşamın her alanında olduğu gibi eğitim alanında da kendine yer bulmuş durumdadır. Teknolojinin eğitimin her alanında olması, eğitim içinde bilgi ve iletişim teknolojileri araçlarının kullanımını da yaygınlaştırmıştır. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin (BİT) eğitimde kullanılması öğrencilerin hem ev ortamında hem de okul ortamında bu araçlardan fayda sağlanmasına, derslerin ilgi çekici ve merak uyandırıcı olmasın sağlamaktadır. Bunların yanında BİT araçlarına erişim ve kullanımda farklı boyutlardaki yaşanan sorunlar bu araçların eğitimde kullanımında eşitsizlikler oluşmasına neden olmaktadır. Bu bağlamda araştırma kapsamında, okul yöneticileri ve öğretmenlerin, eşitlik ilkesinin alt boyutları olan şartlarda eşitlik ve fırsat eşitliği temelinde eğitimde BİT kullanımını değerlendirilmesi ele alınmaktadır. Çalışmada nitel ve nicel verilerin birlikte kullanıldığı paralel karma yöntem yaklaşımı benimsenmiştir. Araştırma sürecinin nitel kısmı olgubilim, nicel kısmı ise ilişkisel tarama modeli ile desenlenmiştir. Nitel bölümünün çalışma grubunu, amaçlı örnekleme yoluyla belirlenmiştir. Edirne Merkez İlçe ve İlçelerinde görev yapmakta olan 12 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırma da yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilen nitel veriler betimsel analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırmanın nicel boyutunun çalışma grubu seçkisiz örnekleme yoluyla belirlenmiş, Edirne Merkez İlçe 'de görev yapmakta olan 411 öğretmenden oluşmaktadır. Nicel verilerin toplanması için araştırmacı tarafından geliştirilen“Eğitimde BİT Kullanımda Eşitlik Ölçeği”ve demografik bilgilerin yer aldığı“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın nitel bulgularına göre okul yöneticileri her ne kadar BİT kullanımında eşitliğin oluşturulması için çaba sarf edilse de yeterli olmadığını bu yüzden eğitim ortamında eşitlikçi bir yaklaşımla BİT kullanımının gerçekleşmediği değerlendirmesinde bulunmuşlardır. Araştırmaya katılan öğretmenlere uygulanan Eğitimde BİT kullanımında Eşitlik Ölçeği toplam puanlarının ortalama düzeyde olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin, cinsiyet, eğitim alanı, yaş, kıdem yılı, okul kademesi, hizmet içi eğitim alma durumuna göre eğitimde BİT kullanımda eşitlik ilkesine göre değerlendirmeleri incelenmiş, istatiksel olarak anlamı farkların bulunduğu bulgulara ait ortalama değerler verilerek sonuçlar yorumlanmıştır. Öğretmenlerin eğitimde BİT kullanımında eşitlik ilkesi temelindeki değerlendirmelerinin cinsiyet, yaş, kıdem yılı, okul kademesi, hizmet içi eğitim alma durumuna göre anlamlı farklılıkların olmadığı görülürken, eğitim alanı değişkenine göre anlamlı farklılıkların olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technology, which continues to develop rapidly today, has found its own place in education as it does in all areas of life. The fact that technology is in all areas of Education has made the use of information and communication technologies tools widespread in education. The use of information and communication technologies (ICT) in education enables students to benefit from these tools both in the home environment and in the school environment, without making the courses interesting and intriguing. In addition, the problems experienced in the access and use of ICT tools in different dimensions lead to inequalities in the use of these tools in education. In this context, the research focuses on evaluating the use of ICT in education by school administrators and teachers on the basis of equality and equal opportunity in conditions that are lower dimensions of the equality principle. The study adopted a parallel mixed method approach in which qualitative and quantitative data are used together. The qualitative part of the research process is patterned with the phenomenon and the quantitative part is patterned with the relational screening model. The working group of the qualitative department was determined by means of purposeful sampling. It is composed of 12 school administrators who are working in the Central District and districts of Edirne. The research also analyzed qualitative data obtained through semi-structured interviews with descriptive analysis technique. The study group of the quantitative dimension of the research consists of 411 teachers working in Edirne Central District, determined by non-selective sampling. For the collection of quantitative data, the“Equality scale in ICT use in education”developed by the researcher and the“personal data form”containing demographic information were used. According to the qualitative findings of the study, although efforts have been made to establish equality in ICT use, school administrators have assessed that there is not enough use of ICT with an egalitarian approach in the educational environment. The total scores on the Equality scale in ICT use in education applied to the teachers involved in the study were found to be average. The evaluation of teachers according to the principle of equality in ICT use in education according to gender, education area, age, seniority year, school level, in-service education status was examined and the results were interpreted by giving average values for the findings with statistically significant differences. The evaluation of teachers based on the principle of equality in ICT use in education was found to have no significant differences according to gender, age, working year, school rank, in-service education status, while there were significant differences according to the field of education variable.