Akut inferior miyokard infarktüsünde p-dalga dispersiyonunun infarkttan sorumlu arteri göstermedeki tanısal değeri
P wave dispersion can help to identify infarct related artery in acute inferior myocardial infarction
  1. Tez No: 633541
  2. Yazar: MUHAMMED KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmanın amacı, akut inferior miyokard infarktüsü ile başvuran hastalarda P dalga dispersiyonu'nun (PDD) infarkttan sorumlu arteri (İSA) öngörmedeki önemini ve tanısal değerini araştırmaktır. Çalışmaya kliniğimize göğüs ağnsı ile ilk 12 saat içinde başvurup, akut inferior Ml tanısıyla primer perkütan koroner girişim uygulanan toplam 62 olgu (52 erkek, 10 kadın, ortalama yaş 55±12) alındı. Hastalar infarkttan sorumlu artere göre iki gruba ayrıldı. Sağ koroner arter hastalığı olanlar grup l ve sirkumfleks arter hastalığı olanlar grup ll olarak tanımlandı. Hastalann başvuru anındaki EKG'lerindeki P max, P min, PDD, D3 derivasyonundaki ST elevasyonunun D2 derivasyonundakinden fazla olması, aVL derivasyonundaki ST depresyonunun D1 derivasyonundakinden fazla olması ve primer PKG sonrası P max, P min ve PDD değerlerindeki değişiklikler incelendi.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study was to investigate the diagnostic value of P wave dispersion in prediction of infarct-related artery in patients with acute inferior myocardial infarction. Methods: The study consisted of 62 patients (mean age 55±12) presenting with acute inferior myocardial infarction undergoing successful primary percutaneous coronary intervention. Patients were classified into two groups according to infarct-related artery detected at angiography. Patients, in whom the infarct-related artery was the right coronary artery and circumflex artery, were defined as group I and group II, respectively. P max, P min, P Wave dispersion, ST elevation in D3 greater than D2 and ST depression in aVL greater than D1 were assessed on admission and following intervention ECG. Results: P wave dispersion on admission ECG predicted right coronary artery as the infarct-related artery with a sensitivity of 74% and a specificity of 71%(p< 0.001, p= 0.004, respectively). ST elevation in D3 greater than D2 predicted right coronary artery as the infarct-related artery with a sensitivity of 97% and a specificity of 37%. Using ROC curve analysis PWD yielded an area under the curve of 81%(p< 0.001) for separation to predict RCA as IRA in patients with acute inferior myocardial infarction. When the PWD (= 48 msn) was used as cutpoint to predict RCA as a IRA in patients with acute inferior myocardial infarction could be identified with a sensitivity of 74% and a specificity of 71% and a positive predictive value of 76%. Conclusion: P wave dispersion can predict to identify RCA as infarct related artery in patients with acute inferior myocardial infarction.