Çocuklar için etkin sokak tasarımı: Antakya Zenginler Mahallesi örneği
Effective street design for children: Antakya Zenginler Neighborhood example
  1. Tez No: 633548
  2. Yazar: BURCU AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN YAMAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan hareketsizlik, çocuklardan yetişkinlere kadar her yaştan insanı etkilemektedir. Artan araç trafiği, teknoloji kullanımı, güvensiz ortamlar ve hızlı yapılaşma gibi sorunlar özellikle çocukların dış mekanlarda hareket etme özgürlüklerini kısıtlamaktadır. Çocukları harekete geçirmeye teşvik etmenin en etkin rolü ise oyun faktörüdür. Bu tezde çocuk ve oyun ilişkisini kuvvetlendirmek için çocukların evlerinin önündeki sokakların oyun oynamaya, sosyalleşmeye ve harekete teşvik etmeye yönelik yapılan sokak tasarımları üzerinde durulmaktadır. Bu kapsamda Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) gibi kuruluşların, çocukların hak ve özgürlüklerine daha fazla erişim sağlamaları için yaptıkları çalışmalara yer verilmiştir. Sokaklardaki sosyal ilişkileri güçlendirmek, çocuklar için güvenli oyun alanları sağlamak, insanları bisiklete binmeye ve yürümeye teşvik etmek amacıyla ortaya çıkan ''Woonerf'', ''Home Zone'', ''Shared Space'' gibi uluslararası çaptaki uygulama örnekleri ve Türkiye'deki oyun sokakları örnekleri incelenmiştir. Bu araştırmalar ışığında Antakya Zenginler Mahallesi'ndeki Prof. Ataman DEMİR ve Kahraman Sokaklarının çocuklara uygunluğu değerlendirilmiştir. Bu sokakların çocuklar için sosyalleşme, dinlenme, oyun oynama gibi fiziksel aktivite olanaklarını sağlayabilen temiz, güvenilir ve sürdürülebilir bir ortam olması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Inactivity, one of the biggest problems of today, affects people of all ages, from children to adults. Problems such as increased vehicle traffic, use of technology, unsafe environments and rapid construction restrict especially children's freedom to movement outdoors. The most effective role of encouraging children to act is the play factor. This thesis focuses on street designs made to encourage children to play, to socialize and to act in order to strengthen the relationship between child and play. In this context, the studies carried out by organizations such as the United Nations Children's Fund (UNICEF) and the World Health Organization (WHO) to gain more access to children's rights and freedoms are included. In order to strengthen social relations on the streets, provide safe playgrounds for children, encourage people to cycle and walking, international application examples such as“Woonerf”,“Home Zone”,“Shared Space”and examples of play streets in Turkey have been examined. In the light of the researches, the suitability of for children Prof. Ataman DEMİR and Kahraman Streets in the Antakya Zenginler Neighborhood had evaluated. These streets are aimed to be a clean, reliable and sustainable environment that can provide physical activity opportunities such as socializing, resting, playing for children.