Organik bitkisel üretim tercihinde etkili olan faktörler: Ankara ili araştırması
Factors affecting organic plant production preference: The research of Ankara province
- Tez No: 633549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER ATASEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde organik tarımın potansiyeli yüksek olan Türkiye gibi ülkelerde yaygınlaştırılabilmesi için konunun öneminin ülke gerçekleri göz önüne alınarak bilimsel ve pratik anlamda kavranması, sonuçların üretici ve tüketicilere aktarılarak talep yaratılması gerekmektedir. Türkiye'de organik bitkisel üretim yetiştiriciliği konusunda üretici odaklı fazla çalışmanın yapılmaması ve Ankara'nın önemli bitkisel üretim potansiyeli olmasına rağmen bu potansiyelini organik bitkisel üretime yansıtamaması bu araştırmanın yapılmasının temel gerekçelerini oluşturmaktadır. Bu çalışma ile Ankara'da organik tarım yapan üreticilerin bu üretim yöntemini tercih etmelerinde etkili olan faktörlerin ortaya konulmasına çalışılmıştır. Bu çalışma ile mevcut durumun değerlendirilmesi ile organik tarımın yaygınlaştırılması yönelik yeni projelerin hazırlanması ve yürütülmesinde yararlanılabilecek yeni veriler sağlanması hedeflenmektedir. Bu araştırmada Organik Tarım Bilgi Sistemine kayıtlı Ankara ilinde geçiş sürecini tamamlamış organik bitkisel üretim yapan 38 gerçek üreticiye yönelik anket yolu ile elde edilen birincil veriler ana materyaldir. Yerli ve yabancı çalışmalar, makaleler, yayınlanmış diğer materyaller ve istatistiksel veriler ikincil veri olarak kullanılmıştır. Tam sayım yöntemi ile elde edilen anket verileri bilgisayar ortamına aktarılarak uygun istatistik paket programı ile korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre üreticiler bitkisel üretim faaliyet alanında oransal olarak sırasıyla meyvecilik, tarla bitkileri ve sebzeciliğin yer aldığı, yetiştiricilikle ilgili uygulamalarda özenli ve dikkatli davrandıkları sahada gözlemlenmiştir. Araştırmada organik tarımın benimsemesinde etkili olan faktörler önem sırasına göre; sağlık faktörleri, çevre koruma faktörleri ve yenilikçilik ilk üç sırayı alırken, tarımsal destekler ve ekonomik faktörler son sırayı almaktadır. Bu durum üreticilerin; organik tarım kavramını, doğal herhangi bir kimyasalın kullanılmadığı az miktarda ve doğru üretim olarak yorumlamaları ve çevreci bir uygulama olarak görmeleri birbiriyle örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, high organic agriculture's potential countries such as Turkey is to understand the importance scientific and practical way by considering the realities of the country, demand must be created by transferring the results to producers/consumers. Turkey has been absence of producer-oriented researches; although Ankara has significant potential, isn't able to reflect this potential to organic vegetative production. This study has been tried to reveal the factors that are effective in producers of organic farming in Ankara to prefer this method. It is aimed to provide new data can be used in the implementation of new projects by evaluating the current situation. The questionnaire for 38 real producers who have completed the transition process in Ankara registered in the Organic Agriculture Information System are the main material. Local and foreign studies, articles, other published materials and statistical data were used as secondary data. The data of the questionnaire obtained by the full count method were transferred to the computer and correlation analysis was made with the statistical package program. According to the research results, in the field of plant production producers grow fruit crops, field crops and vegetable growing, respectively. The factors are effective in the adoption of organic agriculture in order of importance; health factors, environmental protection factors and innovation take the top three, agricultural supports and economic factors take the last place. Producers interpret the concept of organic farming as a small amount of correct production without any natural chemicals and see it as an environmentally friendly practice.