Taş mastik asfalt yapımında mineral filler olarak mermer tozunun kullanılması
Making stone mastic asphalt using marble dust as mineral filler
- Tez No: 633564
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SARIIŞIK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ulaşım, Transportation
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Harran Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 106
Özet
Son yıllarda ülkemizde ve dünyada sanayileşme, nüfus ve tüketimde meydana gelen artışlar sonucunda alternatif kaynak bulma konusundaki sorunlarda da artışlar ortaya çıkmıştır. Doğal kaynaklarda meydana gelen hızlı tüketim ise gelecek kaygısına neden olmakta ve bu nedenle ortaya çıkan atık malzemeleri değerlendirmek önemli hale gelmektedir. Bu değerlendirmeler sonucunda atık malzemelerin kullanılması hem çevre açısından hem de ekonomik anlamda önemli derecede fayda sağlayacaktır. Bu etkiler göz önüne alınarak tez çalışmasında taş mastik asfalt karışımlarda mineral filler olarak ülkemizde atık halinde fazla miktarda bulunan mermer tozu kullanılmıştır. Bunun yanında karşılaştırma yapmak amacıyla mineral filler olarak bazalt ve kalker agregaları kullanılmıştır. Kaba ve ince agregada ise bazalt tercih edilmiştir. %5.5-6-6.5-7-7.5 bitüm içeriğine sahip toplamda 45 numune hazırlanmış ve Marshall stabilite deneyine tabi tutulmuştur. Ardından indirekt çekme mukavemeti deneyi uygulanarak değerlendirmeler yapılmıştır. Elde edilen bulgulara bakıldığında mermer tozunun taş mastik asfaltlarda alternatif filler malzemesi olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, because of the increase in industrialization, population and consumption in our country and the world, an increase has occurred in the problems of finding alternative sources. Rapid consumption of natural resources causes anxiety for the future and therefore it becomes important to evaluate the waste materials that emerge. As a result of these evaluations, the use of waste materials will benefit significantly both in terms of environment and economy. Considering these factors, in this thesis, marble dust in the form of waste was used as mineral filler in stone mastic asphalt mixtures in our country. Besides, basalt and limestone aggregates were used as mineral fillers for comparison. Basalt was preferred in coarse and fine aggregates. A total of 45 samples with a bitumen content of %5.5-6-6.5-7-7.5 were prepared and the Marshall stability test has been made. Then evaluations were made by applying indirect tensile strength tests. Considering the findings, it is concluded that marble dust can be used as an alternative filler material in stone mastic asphalt.