Phaselis (Antalya) plaj kumlarının ağır metal içerikleri, kökeni, mekânsal analizi ve kirlilik endeksleri
Phaselis (Antalya) heavy metal content of beach sands, origin, spatial analysis and pollution indices
  1. Tez No: 633563
  2. Yazar: EMİR CAN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜRHAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışma alanı olan Phaselis Antik Kenti, Antalya İl'inin güney batısında, Tekirova'nın kuzeyinde yer almaktadır. Bu antik kent Antalya'nın önemli turizm merkezlerinden birisidir. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü'nün verilerine göre son dört yılda ortalama 204.122 ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştır. Turizm açısından bu kadar önemli bir yere sahip Phaselis Antik Kenti'nin plaj kumlarındaki ağır metal anomalilerinin belirlenmesi ve gerekli görülürse iyileştirme amaçlı çalışmaların yapılması hem insan sağlığı hem de Antalya İli ekonomisi açısından oldukça önemlidir. Çalışmanın tutarlı olabilmesi amacı ile numuneler araziden sistematik olarak alınmıştır. Alınan numuneler üzerinde kızdırma kaybı, elek analizi, XRF ve XRD analizleri uygulanmıştır. Elde edilen analiz sonuçları ve literatür çalışmaları göz önünde bulundurularak ağır metal içeriği tespit edilmeye çalışılmıştır. Numunede belirlenen elementler ile zenginleşme faktörü, jeo-birikim indeksi ve kirlenme faktörü hesaplanmıştır. Yapılan bütün analiz ve incelemeler sonucunda elde edilen veriler ile Phaselis Antik Kent'i sahili hakkındaki görüşler, haritalar ve hesaplamalar ile desteklenerek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The ancient city of Phaselis, the study area, is located in the south west of Antalya Province, north of Tekirova. This ancient city is one of the important tourism centers of Antalya. According to the data of the Central Directorate of Rotary Capital Management under the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Turkey, it has hosted an average of 204,122 visitors in the last four years. It is very important for both human health and Antalya province economy to determine the heavy metal anomalies in the beach sands of Phaselis Ancient City, which has such an important place in terms of tourism, and to make works aimed at improvement if deemed necessary. In order to be consistent with the work, samples were systematically taken from the field. Glow loss, sieve analysis, XRF and XRD analyses were applied on the samples taken. Considering the results of the analysis and literature studies obtained, it was tried to determine the heavy metal content. Enrichment factor, geo-accumulation index and contamination factor were calculated with the elements identified in the sample. The data obtained as a result of all the analysis and examinations and the views, maps and calculations about the coast of Phaselis Ancient City are supported and explained.