Dondurma üretiminde süt tozuna ikame olarak bezelye protein izolatı kullanım olanakları
Usage of pea protein isolate instead of milk powder in ice cream production
  1. Tez No: 633589
  2. Yazar: FİRDEVS AVKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU BUKET AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada fonksiyonel dondurma üretiminde hayvansal proteinlere bir alternatif olan bezelye protein izolatının kullanım olanaklarını araştırmak amaçlanmış ve farklı oranlarda bezelye proteini ilavesinin dondurmanın fizikokimyasal, tekstürel ve duyusal özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Ayrıca, bezelye proteini ve bitkisel yağ kullanılarak yeni bir formülasyon ile vejetaryen/vegan dondurma üretilebilme olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla farklı oranlarda bezelye protein izolatı ile hazırlanan 6 ayrı dondurma üretilmiş (A: %0 (kontrol), B: %6, C: %12, D: %25, E: %100 bezelye protein izolatı ve süt yağı içeren, F: %100 bezelye protein izolatı ve bitkisel yağ içeren dondurmalar) ve depolamanın 1., 30. ve 60. günlerinde dondurmaların fiziksel, kimyasal, tekstürel ve duyusal analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the possibilities of using pea protein isolate, which is an alternative to animal proteins in the production of functional ice cream, and the effects of adding different amounts of pea protein isolate on the physicochemical, textural and sensory properties of ice cream were investigated. In addition, the possibilities of producing vegetarian / vegan ice cream prepared with a new formulation using pea protein and vegetable fat were investigated. For this purpose, 6 different ice creams were produced with different proportions of pea protein isolate (A: 0% (control), B: 6%, C: 12%, D: 25%, E: 100% pea protein isolate and milk fat, F: 100% pea protein isolate and vegetable fat) and physical, chemical, textural and sensory analysis of ice creams were carried out on the 1st, 30th and 60th days of storage.