Şanlıurfa'da yaşayan Suriyeli mültecilerin et ve et ürünleri tüketim alışkanlıklarının incelenmesi
Examining the consumption of meat and meat products of Syrian refugees living in Şanlıurfa
  1. Tez No: 633597
  2. Yazar: AHMAD ABDULLATİF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN BİNİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
2011 yılında Suriye'de ortaya çıkan iç savaş neticesinde yaşanan göç hareketinden en çok etkilenen ülke Türkiye olmuştur. Şanlıurfa ili Türkiye'de mültecilerin barındığı iller sıralamasında İstanbul'dan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Nisan 2019 verilerine göre il genelinde kayıtlı 450 000 Suriyeli sığınmacı bulunmaktadır. Bu çalışmada göç hareketinin mültecilerin değişen yaşam koşulları neticesinde et tüketim alışkanlıklarına ne tür bir etkisinin olduğu incelenmeye alınmıştır. Şanlıufa ilinde mültecilerin et ve et ürünleri tüketimi ile ilgili bir çalışma henüz yapılmamış olup, bu çalışma bir ilktir. Çalışmada kullanılan veriler 2019 yılı Mayıs ayında derlenmiş olup, verilerin elde edilmesinde Google Drive ve yüz yüze olmak üzere toplam 890 anket çalışması yapılmış ve bunun yanısıra 2 farklı grupla odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada tanımlayıcı istatistikler ve frekansların yanı sıra hane halklarının göç öncesi ve göç sonrası et ve et ürünleri tüketimindeki değişimlerin değerlendirilmesine yönelik ki-kare testi ve logistik regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonuçları et tüketim alışkanlıkların da beyaz et tüketiminin arttığı, kırmızı et tüketiminin azaldığı, bireylerin aldıkları yardım ve elde ettikleri gelirlere bağlı olarak et tüketimlerinin istatistiksel olarak anlamlı bir değişim gösterdiği tespit edilmiş ve buradan hareketle mültecilerin göç öncesi ve göç sonrası durumları karşılaştırıldığında değişen yaşam koşulları neticesinde tüketim alışkanlıklarının olumsuz yönde etkilendiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey was the country most affected by the migration movement in Syria in 2011 as a result of the civil war. Sanliurfa province ranks second in Turkey after Istanbul in the ranking of the provinces where refugees are housed. According to April 2019 data, there are 450,000 Syrian asylum seekers registered across the province. In this study, it was examined what effect the migration movement had on meat consumption habits as a result of changing living conditions of refugees. A study on the consumption of meat and meat products of refugees in Şanlıufa province has not yet been done and this study is the first. The data used in the study was compiled in May 2019, and a total of 890 surveys were conducted in obtaining data, including Google Drive and face-to-face, as well as focus group interviews with 2 different groups. In addition to identifying statistics and frequencies, the study analyzed ki-square test and logistic regression analysis aimed at evaluating changes in the consumption of meat and meat products before and after migration of households. Analysis results found that meat consumption habits also increased, red meat consumption decreased, meat consumption showed a statistically significant change in meat consumption due to the aid and incomes they received, and from there, consumption habits were negatively affected by changing living conditions when comparing the pre-migration and post-migration situations of refugees.