Bio-refinery of pistachio production by-products
Antep fıstığı üretim atıklarının biyorafinasyonu
  1. Tez No: 633600
  2. Yazar: HATİCE NEVAL ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN GÖĞÜŞ, PROF. DR. SİBEL FADILOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tezin amacı, antep fıstığı üretim atıkları, fıstık yumuşak kabuğu ve sert kabuğunun biyorafinasyonunu gerçekleştirmektir. Bu amaçla, fıstık yumuşak kabuğundan polar ve polar olmayan bileşiklerin mikrodalga destekli çözgen ekstraksiyonu (MASE) gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, fıstık kabuğu ekstraktlarının fenolikler, antioksidanlar ve tokoferoller gibi biyoaktif bileşikler açısından zengin olduğunu göstermiştir. Ayrıca, MASE'nin biyoaktif bileşiklerin ekstraksiyonunda daha yüksek verim ile antioksidan aktivite sağlayarak ve ekstraksiyon süresi ile çözgen tüketimini azaltarak avantajlı olduğu görülmüştür. Fıstık sert kabuğunun alkali ön işlemi, hemiselüloz katı çökeltisi ve selülozca zengin katı faz elde etmek üzere mikrodalga ve/veya ultrason destekli yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ön işlem koşulları, maksimum hemiselüloz ve selüloz geri kazanımları elde etmek üzere optimize edilmiş ve optimum koşullar ultrason sonrası mikrodalga destekli alkali ön işlemi (SUMAAP) için 640 W ultrason gücü, 248 W mikrodalga gücü ve 1.58 N NaOH konsantrasyonu olarak belirlenmiştir. Bu koşullarda hemiselüloz ve selüloz geri kazanımları sırasıyla %66.14 ve %90.78 idi. SUMAAP, hemiselüloz kazanımını arttırmış ve ön işlem süresi ile kullanılan kimyasal miktarlarını önemli ölçüde azaltarak fıstık sert kabuğundan hemiselüloz ve selülozun ayrılmasını sağlamıştır. Son olarak, fermente olabilir şekerler üretmek için selülozca zengin fraksiyonların enzimatik hidrolizi gerçekleştirilmiş ve %95.78 ile en yüksek glikoz verimi SUMAAP'den sonra elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis was to perform bio-refinery of pistachio production by-products, pistachio hull (PH) and shell (PS). For this purpose, microwave-assisted solvent extraction (MASE) of polar and non-polar compounds from PH was performed. The results showed that the pistachio hull extracts were rich in bioactive compounds such as phenolics, antioxidants and tocopherols. Also, MASE has been shown to be advantageous in extracting bioactive compounds with higher yield, antioxidant activity, and reduced extraction time and solvent consumption. Alkali pre-treatment of PS was carried out by using microwave and/or ultrasound-assisted methods to fractionate PS into hemicellulose solid precipitate and cellulose rich solid phase. The pre-treatment conditions were optimized to obtain maximum hemicellulose and cellulose recoveries and the optimum pre-treatment conditions were determined as ultrasound power of 640 W, microwave power of 248 W and NaOH concentration of 1.58 N for sequential ultrasound-microwave-assisted alkaline pre-treatment (SUMAAP). Under these conditions, the hemicellulose and cellulose recoveries were 66.14% and 90.78%, respectively. SUMAAP increased the hemicellulose recovery with a significant reduction in processing time and amounts of chemical used for the fractionation of PS into hemicellulose and cellulose. Finally, enzymatic hydrolysis of the pre-treated cellulose-rich fractions was performed to produce fermentable sugars and the highest glucose yield of 95.78 mol% obtained after SUMAAP.