Kırklareli İli İğneada bölgesi ve çevresinde radyoaktivite düzeyinin belirlenmesi
Determination of radioactivity level in region of İğneada of Kırklareli province
  1. Tez No: 633632
  2. Yazar: SEMA YAPRAK AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL AKÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Kırklareli-İğneada bölgesi topraklarında doğal (226Ra, 232Th, 40K) ve yapay (137Cs) radyoaktivite seviyelerinin belirlenmesi ve radyolojik açıdan incelenmesi amaçlanmıştır. Bu sebeple Kırklareli-İğneada bölgesinde 30 farklı noktadan yaz ve kış mevsimlerinde alınan toprak örneklerinin gamma spektrometrik analizi HPGe (Yüksek Saflıkta Germanyum) dedektörü kullanılarak yapılmıştır. İncelenen topraklardaki ortalama 226Ra, 232Th, 40K ve 137Cs konsantrasyonları sırasıyla 19,43 ± 2,53; 25,05 ± 1,26; 372,69 ± 12,81 ve 6,68 ± 0,58 Bq kg-1 bulunmuştur. Ayrıca, toprak örneklerinde soğurulan gama doz oranı (D), yıllık etkin doz eşdeğeri (AEDE), radyum eşdeğer aktivitesi (Raeq), dış tehlike indeksi (Hex) de hesaplanmıştır. Bu çalışmada elde edilen tüm sonuçlar uluslararası önerilen değerlerle karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, incelenen alandaki tüm toprak örneklerinde radyonüklitlerden kaynaklanan radyasyon tehlikesinin önemli olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to establish and radiologically investigate natural (226Ra, 232Th, 40K) and artificial (137Cs) radioactivitiy levels of the region of Kırklareli-İğneada.For this purpose, the gamma spectrometric analysis of soil samples collected from 30 different points in the Kırklareli-İğneada region during summer and winter seasons was made using the HPGe (Hight-Purity Germanium) detector. The avarege concentrations of 226Ra, 232Th, 40K and 137Cs in the surveyed soils were found to be 19,43 ± 2,53; 25,05 ± 1,26; 372,69 ± 12,81 and 6,68 ± 0,58 Bq kg-1, respectively. The absorbed dose rate (D), the annual effective döşe equivalent (AEDE), the radium equivalent activity (Raeq) and the external hazard index (Hex) and for soil samples were also evaluated. The results obtained in this study were compared with the international recommended values. The results indicate that the radiation hazard from radionuclides in all soil samples from the area studied in this work is not significant.