Kahramanmaraş ilinde zeytin ağaçlarında necrovirus cinsi virüslerin tanısı ve yaygınlıklarının belirlenmesi
Detection and prevalence of viruses in the genus necrovirus in olive trees in Kahramanmaraş
  1. Tez No: 633635
  2. Yazar: HÜSEYİN AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BUZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Araştırma Kahramanmaraş ilinde zeytin ağaçlarında Necrovirus cinsinde yer alan Tobacco necrosis virus-D (TNV-D), Olive mild mottle virus (OMMV), Olive latent virus-1 (OLV-1)'in tanısını ve yaygınlık düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Ağaçlarda virüs-benzeri belirtileri (meyve deformasyonu, yaprak sarılık kompleksi, yaprak deformasyonu vs.) gözlemek ve bitkisel örnek almak için arazi çalışmaları 2018 ve 2019 yıllarında nisan-eylül aylarında yapılmıştır. Zeytin ağaçlarında latent virüslerin bulunma durumları da dikkate alınarak, virüs-benzeri belirti taşıyan ve taşımayan ağaçların bir yıllık sürgünlerinden örnekler alınmıştır. Toplam 130 bitkisel örnekten toplam nükleik asit (TNA) izolasyonu, silika yakalama yöntemiyle yapılmıştır. Necrovirüslerin PCR ile teşhislerinin yapılması için RNA'ların tersine transkripsiyonu ve tamamlayıcı DNA (complementary DNA, cDNA) sentezleri Oligo d(T) (ThermoFisher, USA) kullanılarak yapılmıştır. Virüslerin genom bölgelerine spesifik hazırlanmış primer dizinleriyle yapılan PCR testlerinde, testlenen örneklerde virüslere rastlanmamıştır. Bu durum Kahramanmaraş'ta çok eski yıllara dayanan zeytin yetiştiricliğinin eski ve lokal çeşitlerle yapılması, yeni bahçelerin kurulmaması ve bölge dışından bitkisel materyal alışverişinin olmaması şeklinde açıklanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate the presence and prevalence of three viruses Tobacco necrosis virus-D (TNV-D), Olive mild mottle virus (OMMV), Olive latent virus-1 (OLV-1) in the genus Necrovirus infecting olive trees in Kahramanmaraş. Field surveys were conducted to follow virus-like symptoms (fruit deformation, leaf yellow complex, leaf deformation etc.) and to collect plant materials in april-september in 2018 and 2019. A total of 130 samples was collected from trees including asymptomatic ones because some viruses might have latent nature in olive trees. Total nucleic acid (TNA) was isolated from the samples with silica capture method and reverse transcription and cDNA synthesis were performed on viral RNAs with Oligo d(T) (Thermo Fisher, USA). However, PCR tests with oligonucleotides specific to virus genomes resulted negative for all given three viruses in the genus Necrovirus. This might be explained because olive cultivation in Kahramanmaraş is done with ancient and local olive varieties for decades, there has been no recent olive orchard establishment and most importantly there has been no plant material exchange from out of location.