Analysis of the crosstalk between cancer-associated fibroblasts and tumor cells in hepatocellular carcinoma
Hepatoselüler karsinomada kanser-bağlantılı fibroblastlar ile kanser hücrelerinin karşılıklı etkileşiminin analizi
- Tez No: 633667
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM GÖZÜAÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzdeki kanser terapilerinin büyük bir çoğunluğu yalnızca malign hücreleri hedeflemektedir. Oysa ki tümörler malign hücrelerin yanı sıra fibroblastlar, mezenkimal hücreler, epitel hücreler ve hücresel-olmayan içerikler olmak üzere birçok bileşenden oluşur. Tümörün gelişmesi, stroma olarak da bilinen komşu hücreler ile iletişimine bağlıdır. Stroma çeşitli uyaranlar ile aktifleştirilebilir ve aktifleşmiş stroma tümör gelişimini, metastazı ve ilaç direncini etkiler. Son yıllarda fibroblastlar benzersiz özelliklerinden dolayı stromal hücreler arasında en çok dikkat çeken hücrelerden biri olmuştur. Normal koşullarda fibroblastlar uyku halinde bulunurlar ve yaralanma gibi bazı fizyolojik durumlarda aktifleşirler. Fibroblastlar (ve bazı diğer tip hücreler) kanser hücreleriyle etkileşimleri sonucu transdiferansiyasyon geçirirler ve kanser-bağlantılı fibroblastlara (CAFlar) dönüşürler. Kanser-bağlantılı fibroblastlar birçok özellikleri ile diğer aktifleşmiş fibrolastlardan ayrılırlar. CAFların tümör gelişimini, invazyonu, metastazı ve hatta ilaç direncini etkilediği gösterilmiştir. Bu çalışmada hepatoselüler karsinoma hastalarının sağlıklı karaciğer dokularından primer fibroblast ve tümör dokularından CAFlar elde edilmiştir. Birlikte-kültür sonuçlarına göre, kanser-bağlantılı fibroblastların HepG2 ve Huh7 tümör hücre hatlarının büyümesini fibroblast birlikte-kültürüne göre anlamlı ölçüde artırdığı saptanmıştır. Dahası, bu büyümenin direkt hücre temasına gerek duymadığı bulunmuştur. Bu sonuç, büyümenin hücre dışına salınan sitokinler üzerinden gerçekleştiğine işaret etmektedir. Bu süreçte anahtar rol oynayan yeni bir faktör belirlenmiştir. Bu faktörün salınım düzeyi, CAF-birlikte kültür medyasında fibroblast birlikte-kültür medyasına göre daha yüksek bulunmuştur. Bu faktörün CAFlardan baskın bir şekilde salındığı ancak kanser hücrelerinde daha düşük düzeyde ifade edildiği gösterilmiştir. Önemli olarak, CAFların sebep olduğu büyüme, bu faktöre spesifik nötralize antikorun birlikte-kültür ortamına eklenmesi ile geri döndürülmüştür. Dolayısıyla bu çalışmada HCC'de, kanser-bağlantılı fibroblast tarafından indüklenen tümör büyümesinin anahtar düzenleyicisi olan yeni bir faktör tanımlanmıştır. Bu faktör, yeni kanser terapileri yaklaşımları için potansiyel bir hedef olabilir.
Özet (Çeviri)
Most anticancer treatment approaches focus on malignant cells. However, tumors do not only comprise of malignant cells, but also contain many other cell types such as fibroblasts, mesenchymal cells, epithelial cells and non-cellular components. Hence, the progression of a tumor also depends on its crosstalk with neighboring cells called tumor stroma. Stroma can be activated by various stimuli and affects tumor progression, metastasis and drug resistance. Among stromal cells, fibroblast have attracted a significant amount of attention in the last decade, due to their unique functions. Naive fibroblasts are quiescent, but they are activated during physiological events, such as wound healing. On cancer, in response to interactions with tumor cells, fibroblasts (and some other cell types) undergo transdifferentiation and turn into cancer-associated fibroblasts (CAFs). CAFs are distinguished from other types of activated fibroblasts. CAFs were shown to support tumor growth, invasion, metastasis and even cancer resistance to treatment. In this study we isolated primary fibroblasts of normal liver and CAFs from hepatocellular carcinoma (HCC) tissues, and analyzed their effects on cancer behaviour. Co-culture experiments showed that, HCC-derived CAFs, but not normal liver fibroblasts, supported the growth of HepG2 and Huh7 tumor cell lines. Moreover, tumor promoting effects of CAFs did not require direct cell contact, indicating involvement of secreted factors. We identified a factor playing a key role in the observed cancer cell-CAF crosstalk. Secretion level of the factor was higher in conditioned media from CAFs that were co-cultured with cancer cells compared to those co-cultured with tissue fibroblasts. We demonstrated that the factor was predominantly secreted from CAFs, and cancer cells showed much lower expression levels. Importantly, proliferative effects of CAFs on cancer cells was reversed when a factor-specific neutralizating antibody was added to co-cultures. Hence, we defined a key regulator of CAF-induced tumor growth in HCC. The identified factor might be a potential target for new anticancer therapy approaches.