Drug metabolism and apoptosis in HEPG2 cell line
HEPG2 hücre hattında ilaç metabolizması ve apoptoz
- Tez No: 474856
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜLÜFER TÜLÜN GÜRAY, DR. DENİZ İRTEM KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Karaciğer ilaçların metabolizmasında önemli bir organdır. İlaçlar ve diğer kimyasal maddeler karaciğerde ilaç metabolize eden enzim sistemi vasıtasıyla metabolize edilir. Genellikle metabolize edilen ilaçlar, ilaç metabolizması yolakları ile diğer ilaçlar üzerinde etkiye sahiptirler. Alternatif ve genel tıp alanında kullanılan bitkiler, ilaçlarla birlikte alındığında ilaçların karaciğer tarafından metabolizma oranını etkileyebilirler. Salvia türleri, geleneksel tıbbın bir parçası olarak, reçete edilen ilaçlarla birlikte kullanılabilen birçok bitkisel ilaçtan biridir. Bu nedenle Salvia ekstraktlarının ilaç metabolizması üzerindeki etkileri ve diğer ilaçların metabolizmasını ve birlikte tüketildiğinde onların terapötik kapasitelerini nasıl etkilediğini öğrenmek önemlidir. Daha önce, laboratuvarımızda bir Salvia türü olan S. absconditiflora su ve metanol ekstraktları karakterize edildi. Bu çalışmada, bu ekstraktların, faz I ve faz II enzimlerinin gen ekspresyonu üzerindeki etkileri, bu enzimlerin gen transkriptlerini hedefleyen primerler içeren kantitatif gerçek zamanlı PZR panel mikro plakları kullanarak incelendi. Buna ek olarak, S. absconditiflora ekstraktlarının ROS üretimi ve apoptoz ile ilişkili genlerin ekspresyonu üzerindeki etkisi incelendi. Panel sonuçlarının analizi için web tabanlı Kyoto Genetik ve Genomik Ansiklopedisi (KEGG) yazılımı kullanıldı. S. absconditiflora ekstraktlarına tepki olarak metabolizma yollarındaki değişikliklerin analizi, kanserojenler ve kanser tedavisinde rol oynayan ilaçların metabolizması için önemli etkileri ortaya çıkarmıştır. S. absconditiflora, kanserojenlerin metabolizmasıyla ilişkili temel enzimlerin ekspresyonunu değiştirmektedir. Ekstraktlar ayrıca, birlikte uygulanan ilaçların gücünü ve etkililiğini etkileme becerisini göstermiştir. Ayrıca, apoptoz ile ilgili önemli genlerin ekspresyonundaki azalma ve nekrozla ilişkili genlerin upregülasyonu, tedavi sonucunda hücre proliferasyonunun inhibisyonunun HepG2 hücrelerinde nekroz indüksiyonu ile sağlandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The liver is the principal site of drug metabolism. Drugs and other chemicals are all metabolized in the liver through the drug-metabolizing enzyme system. Metabolized drugs can have an effect on one another through crosstalk between drug metabolism pathways. Herbs used in folk and mainstream medicine, when taken together with drugs, can affect the rate at which drugs are processed by the liver. Salvia species are one of many herbal remedies which can be used together with prescribed drugs as part of alternative traditional medicine. Therefore, it is important to learn the effects of Salvia extracts on drug metabolism, and how it affects the metabolism of other drugs and their therapeutic ability when consumed together. Previously, we have characterized the water and methanol extracts of a Salvia species, S. absconditiflora, in our lab. In this study, we examine the effects of these extracts on gene expression of phase I and phase II enzymes by using quantitative real-time PCR panel microplates containing primers targeting these enzyme gene transcripts, and also further investigate the effects of S. absconditiflora extracts on ROS generation and the expression of genes associated with apoptosis. Web based Kyoto Encyclopedia of Genes and Genomes (KEGG) database was used for the analysis of pathway panel results. Analysis of changes in the metabolism pathways in response to S. absconditiflora extracts have revealed important ramifications for the metabolism of carcinogens and drugs involved in cancer therapy. S. absconditiflora extracts alter expression of key enzymes involved in the metabolism of carcinogens. Extracts also demonstrated the ability to affect potency and effectiveness of co-administered drugs. Further, the decrease in expression of key genes involved in apoptosis and the upregulation of genes associated with necrosis showed that inhibition of cell proliferation due to treatment is achieved by the induction of necrosis in HepG2 cells.