Elektromanyetik ışınım maruziyetinin bebek modeli üzerinde incelenmesi
Examination of electromagnetic radiation exposure on the baby model
  1. Tez No: 633666
  2. Yazar: GÖZDE SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde hızlı değişim ve gelişim gösteren teknoloji kavramı haberleşme alanında da önemli bir yere sahip olup, bu gelişimle birlikte her yaş ve meslek grubunun kullandığı çeşitli elektronik cihazlar (cep telefonları, bilgisayar vs.) ortaya çıkmıştır. Günlük hayatta kullanılan bu cihazların kullanıcılara sağladığı avantajların yanı sıra yaygın kullanıma bağlı olarak, dezavantajları da bulunmaktadır. Bu çalışmada da kablosuz cihazların çalıştıkları frekanslarda oluşturdukları elektromanyetik yayılımın bebek modeli üzerine etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Elektromanyetik alanlara maruz kalma sonucu oluşan temel biyolojik risk, dokudaki sıcaklık artışıdır. Buna bağlı olarak kabul edilen temel büyüklük; birim ağırlık başına elektromanyetik enerjinin soğurulma oranı olarak tanımlanan Özgül Soğurma Oranı'dır. Bu çalışmada da; insan vücudunda SAR değerini direkt olarak ölçmek oldukça zor olduğundan üç boyutlu elektromanyetik analiz yazılımı olan bir paket program kullanılarak elektrik alan şiddetinin ve SAR dağılımının incelenebileceği bir düzen oluşturulmuştur. Yarım dalga dipol anten üzerinden 900 MHz, 1800 MHz ve 2,4 GHz frekanslarında sürekli dalga işaretleri uygulanarak bir bebek modeli üzerinde oluşan elektromanyetik dağılım incelenmiştir. Seçilen referans noktalardaki elektrik alan şiddeti ve bebek modelinin beyin dokusundaki SAR dağılımı; antenin farklı konumlarında ve farklı frekanslarda incelenmiştir. Böylece uygulama noktasındaki mesafe ve frekans değişiminin, elektrik alan şiddeti ile özgül soğurma oranı dağılımı üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of technology, which is rapidly changing and developing today, has an important place in the field of communication, and with this development various electronic devices (mobile phones, computers etc.) have been used by all ages and professions. In addition to the advantages of these devices, there are also disadvantages depending on the widespread use. In this study, it is aimed to investigate the effects of electromagnetic propagation created by wireless devices at the frequencies they operate on the baby model. The main biological risk resulting from exposure to electromagnetic fields is the increase in temperature in the tissue. Accordingly, it is the Specific Absorption Rate, which is defined as the absorption rate of electromagnetic energy per unit weight. Since it is very difficult to directly measure the SAR value in the human body, a scheme has been created to examine the electric field intensity and the SAR distribution using a package program with three-dimensional electromagnetic analysis software. Electromagnetic distribution on a baby model was examined by applying continuous wave signals at 900 MHz, 1800 MHz and 2.4 GHz frequencies over a half-wave dipole antenna. The electric field intensity at the selected reference points and the SAR distribution of the baby model in the brain tissue; was examined at different positions of the antenna and at different frequencies. Thus, the effects of distance and frequency change at the application point on the electric field intensity and the specific absorption ratio distribution were evaluated.