Yüksek frekanslı indüksiyon ısıtma sistemi tasarımı ve uygulaması
Design and application of high frequency induction heating system
- Tez No: 633709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, yüksek frekanslı indüksiyon ısıtma sistemi tasarımı, simülasyonu ve uygulaması yapılmıştır. Sistem D sınıfı yarım köprü seri rezonans evirici kullanılarak tasarlanmıştır. Anahtarlama elemanı olarak MOSFET kullanılmıştır. Sayısal faz kilitlemeli döngü kontrol tekniği uygulanarak yumuşak anahtarlama koşulları gerçekleştirilmiştir. Mikrodenetleyiciye yazılan program ile evirici anahtarlama frekansının yük değişimine göre rezonans frekansını takip etmesi sağlanmıştır. Yüksek anahtarlama frekansında çalışılarak iş parçalarının dalma derinliği sığ tutulmuştur. Sisteme ait parametreler kullanılarak analiz, simülasyon ve uygulama sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, design, simulation and implementation of high frequency induction heating system was made. The system was designed by using class D half bridge series resonant inverter. MOSFET was used as the switching device. Soft switching conditions were achieved by applying digital phase locked loop (PLL) control technique. With the program written to the microcontroller, the inverter switching frequency is provided to track the resonance frequency according to the load change. The skin depth of the workpiece was kept thin with high switching frequency. Analysis, simulation and implementation results were compared.