X-ışını kırınımı yöntemi ile monomerik, trimerik ve tetramerik fosfazenlerin kristal yapı analizi
Crystal structure determinations of monomeric, trimeric, and tetrameric phosphazenes by x-ray diffraction
- Tez No: 633710
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER HÖKELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, trimerik ve tetramerik fosfazen türevlerinin kristal yapıları, tek kristal X-ışını kırınımı yöntemiyle belirlenmiştir. Yapıların çözümlerinde; belirtilen kristaller için Enraf-Nonius CAD-4 difraktometresinde toplanan şiddet verileri kişisel bilgisayarlar için geliştirilmiş WinGX paketindeki SHELXS97 ve SHELXL97 kristal yapı çözüm ve arıtım programları ile değerlendirilmiştir. Molekül içi ve moleküller arası etkileşmeler PARST97 programı ile saptanmıştır. Moleküler diyagram ve şekiller ise CHEMWIND ve ORTEP3 programları kullanılarak çizilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the crystal structures of trimeric and tetrameric phosphazene derivatives are determined by the single crystal X-ray diffraction method. In structure solutions; the intensity data collected on the Enraf-Nonius CAD-4 diffractometer for the specified crystals, are processed by“SHELXS97”and“SHELXL97”, crystal structure determination and refinement programs, incorporated in the WinGX package for personal computers. The intra- and inter- molecular interactions are determined by PARST97. The molecular diagrams and figures are drawn by CHEMWIND and ORTEP3 programs.