Rethinking gentrification in İstanbul through planetary urbanization
İstanbul'da soylulaştırma sürecini gezegensel kentleşme kavramı üzerinden yeniden düşünmek
  1. Tez No: 633729
  2. Yazar: TUĞÇE EKEN
  3. Danışmanlar: PROF. GÜVEN ARİF SARGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekansal Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Bu tez, Henri Lefebvre'in gezegensel kentleşme kavramını temel alarak oluşturulan bir epistemolojik çerçeve aracılığıyla İstanbul'da yaşanan soylulaştırma sürecini incelemektedir. Çalışma, gezegenzel kentleşme tezinden faydalanarak geliştirilen ve geleneksel ikiliklere (merkez/çeper, kentsel/kırsal) dayanmayan süreç odaklı bir epistemolojik çerçeve önerisiyle başlamaktadır. Bu çerçeve aracılığıyla tez, Henri Lefebvre'in 'sosyal düzeyler' ve 'somut soyutlama' kavramlarından yararlanarak özgün araştırma metodolojisini geliştirmektedir. Böylelikle, gündelik yaşam ve mücadele kavramlarını gezegensel kentleşme tezinin ayrılmaz parçaları haline getirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, somut soyutlama kavramını analitik bir kategori olarak metodolojiye ekleyerek 'şey/süreç' diyalektiğini her düzeyde ve ölçekte analiz etmeye çalışmaktadır. Teori ve uygulama arasında diyalektik bir ilişki kuran bu metodoloji aracılığıyla soyut kavramsallaştırmanın Türkiye'ye özgü soylulaştırma süreci karşısında işleyişi analiz edilmeye çalışılmaktadır. Bunun için tez, özgün araştırma metodolojisini yeniden ölçeklendirmek suretiyle İstanbul'un Kuzey kıyılarında yer alan ve daha önceleri orman alanlarının, su havzalarının ve maden sahalarının bulunduğu bölgeye inşa edilen havalimanı projesini incelemektedir. Bu doğrultuda, araştırma 'somut soyutlama' olarak kavramsallaştırılan proje aracılığıyla soylulaştırma sürecinin Türkiye'ye özgü özelliklerini anlamayı amaçlamaktadır. Bu veriler ışığında çalışma, soylulaştırmanın bazı semtlerde ortaya çıkan müstakil bir fenomenden öte kapitalist kentleşmeye içkin bir süreç olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Drawing on an emerging epistemological stance that reworks Henri Lefebvre's notion of planetary urbanization, this dissertation responds to recent calls for the examination of the geography of gentrification. It does so through the case of the Airport and Airport City Project, which have been constructed on an erstwhile rural settlement, forest, and mining area along the northern coast of İstanbul. On this basis, this study aims to reveal the complex relations hidden behind the concrete abstraction in order to understand the nuanced way of gentrification in Turkey, which is thought to be dialectically enmeshed within the broader totality. The dissertation begins by offering a process-oriented epistemological framework that explodes the inherent binaries (periphery/center, rural/urban) in the analysis of gentrification, building on the planetary urbanization thesis. Through this epistemological stance, the study builds its own research methodology, drawing on Lefebvre's social levels of G, M, and P and his notion of concrete abstraction. In this way, it extends the planetary urbanization thesis through an inextricable engagement with struggle and everyday life. Furthermore, the integration of the notion of concrete abstraction as an analytical category allows this study to examine the thing/process dialectic on different scales. Mediating between theory and concrete research, the dissertation goes on to examine the operationalization of abstract conceptualization in response to the place-specific trajectory of the gentrification process in Turkey. Re-scaling its research methodology, the dissertation provides empirical evidence from the Third Airport and Airport City Project in İstanbul. In so doing, it aims at recasting gentrification as being immanent to planetary urbanization rather than a detached concept that exists in only some neighborhoods.